No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Talentovaný fotograf z Revúcej získal prestížnu cenu, ktorú si prevzal v ďalekom Dubaji

Zdroj: Blog Filip Hrebenda

DUBAJ – Na festivale Xposture 2024, ktorý už deviaty rok organizuje kráľovská rodina Sharjahu Spojených arabských emirátov, odovzdali Filipovi Hrebendovi z Revúcej prestížne ocenenie za fotografiu nazvanú „Night Hunter”.

Fotografia revúckeho fotografa vznikla vo Vysokých Tatrách a za jej zhotovením bolo veľa úsilia: „Dostať sa na miesto, na ktorom bola odfotená, za podmienok, v ktorých bola odfotená, vôbec nebolo jednoduché. Stála ma veľa potu a dlhé hodiny mrznutia na vrchole,” napísal na svoj blog fotograf.

Súčasťou festivalu Xposture 2024 bolo približne 90 samostatných výstav uznávaných fotografov z celého sveta, ktoré zahrňovali všetky žánre fotografie. Počas minulých ročníkov na festivale Xposture vystavovali svetoznámi fotografi ako napríklad Steve McCurry, Paul Nicklen a ďalší. Zo žánru krajinárskej fotografie tento rok na festivale vystavovali Alssandro Cantarelli (Alex Wides), Marco Grassi, Hans Strand a Sandra Bartocha. Ďalší pavilón výstavy patril rôznym značkám a výrobcom fototechniky a rôznej fotografickej výbavy. Okrem klasických prednášok, ktorých bolo na festival okolo 50, bolo súčasťou festivalu aj veľa workshopov.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako Filip Hrebenda na svojom blogu uvádza: „Tak ako prakticky všetko v Spojených Arabských Emirátoch, aj festival Xposure bol obrovský a pompézny. Okrem 90 veľkých výstav sa v komplexe nachádzali aj dve veľké auditóriá (prednáškové haly), v ktorých takmer neustále prednášali vystavovatelia a ďalší významní fotografi, ktorí boli na festival pozvaní. Všetky tieto prednášky boli voľne prístupné.“

Zdroj: Blog Filip Hrebenda

Filipovi Hrebendovi sa na festivale podarilo pozhovárať sa s viacerými fotografmi, ktorí roky pracujú pre National Geographic, osobnými fotografmi amerických prezidentov, vojnovými dokumentaristami a ďalšími umelcami, ktorí majú dlhodobo na fotografiu veľký vplyv. Ako Filip Hrebenda na blogu píše: „Naplánovali sme si spolu aj niekoľko výletov, ako napríklad fotenie východu slnka zo štyridsiateho druhého poschodia hotela ShangriLa, z ktorého je perfektný výhľad na centrum Dubaja.

Okrem profesijných a osobných zážitkov vnímal fotograf neobyčajnú starostlivosť od organizátorov festivalu. Ako na svojom blogu ďalej uvádza: „Všetci účastníci festivalu boli ubytovaní v rovnakom luxusnom hoteli v centre Sharjahu (Emirátu vedľa Dubaja). Celý týždeň sa o nás starali kráľovsky.”

Filip Hrebenda má na svojom konte mnoho prestížnych ocenení z najväčších fotosúťaží sveta. Ako fotograf na svojom blogu uvádza, najviac ho teší samotné fotografovanie a je, samozrejme, rád, ak jeho prácu niekto vníma a pozitívne ocení: „Keď mi kurátor výstavy a jeden z organizátorov festivalu, Simon Newton, koncom roka 2023 napísal, že chcú, aby som prišiel, veľmi ma to potešilo. Aj keď vravievam, že fotografia nie je súťaž, každého autora poteší, keď je jeho tvorba ocenená na tak prestížnom podujatí.”

Na budúcoročnom festivale Xposture bude mať Filip Hrebenda okrem výstavy fotografií tiež prednášku a niekoľko workshopov o fotografovaní. Úspešný fotograf bude zároveň súčasťou poroty ďalšieho ročníka tejto celosvetovej súťaže. Už teraz sa autor jedinečných fotografií púšťa do plánovania budúcoročnej výstavy a prednášok v Dubaji.

Zdroj: Blog Filip Hrebenda


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross