No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Testovanie z pohľadu lekára a dobrovoľníčky: Ľudia v sebe našli obrovskú dávku trpezlivosti

3. novembra 2020 | |  | 
Foto: ilustračné, zdroj: Svet zdravia a ProCare

Počas celoplošného testovania na ochorenie Covid-19 ukázali mnohí Slováci a Slovenky obrovskú dávku trpezlivosti. Vydržali čakať v dlhých radoch v chladnom počasí a zodpovedne pristúpili k narýchlo pripravenej a nie bezchybnej akcii. Počas testovacích dní však boli na nohách celé hodiny aj zdravotníci, administratívni pracovníci, dobrovoľníci, vojaci a policajti, bez ktorých by testovanie neprebehlo.

Lekár ocenil ľudský prístup

Jaroslav, lekár z nemocnice v Lučenci, sa ako zdravotník na celoplošné testovanie prihlásil takmer okamžite, hneď potom, čo vláda zverejnila informácie, že hľadajú ľudí. „Rozhodol som sa v prvom rade preto, aby som pomohol v týchto ťažkých časoch pri nedostatku zdravotníckeho personálu. Už hneď, ako bola možnosť, som sa prihlásil. Nemotivovala ma odmena, ale dobrý pocit, že sa podarí pretestovať čo najviac občanov a pomôžem tak obci, aby testovanie zvládla čo najlepšie,“ povedal pre Rimava.sk lekár, ktorého na testovanie zaradili do obce Číž.

Prvý deň v Číži otestovali približne 300 ľudí, v nedeľu ich bolo, tak ako takmer na každom odbernom mieste, výrazne menej. „Druhý deň ich bolo len okolo sto. Myslím si, že ľudia k testovaniu pristúpili zodpovedne, už od začiatku prvého dňa testovania, keď túto možnosť využili aj obyvatelia okolitých obcí a tým narástol aj počet testovaných,“ zhodnotil ďalej doktor, podľa ktorého ľudia rešpektovali hygienické pokyny. „Prebehlo to hladko, bez konfliktov a nervozity a aj keď to bolo pre nich nepríjemné, vydržali statočne tých pár sekúnd,“ povedal na margo samotného priebehu testovania.

Článok pokračuje pod reklamou



To, čo lekár ocenil najviac, bola organizácia zo strany obce. „Organizačne už od prvých hodín neboli žiadne problémy. Obec to zvládla na výbornú, k čomu prispel aj hladký priebeh testovania. Myslím si, že spokojní boli aj občania. V spolupráci s príslušníkom ozbrojených síl, policajného zboru a ďalších, ktorí sa podieľali na registrácii a vyhodnocovaní, sme podľa mňa vytvorili efektívny odberový tím,“ myslí si doktor. Ako však ďalej dodal, ani oni sa nevyhli menším problémom, a to v druhý deň testovania. „Ľudia prišli vo veľkom počte, chvíľu sme nemali dostatok testov a certifikátov, a tak sme museli uprednostniť len obyvateľov Čížu. Na obed nám však dodali ďalšie testy a mohli sme pokojne testovať ďalej,“ vysvetlil lekár, ktorý pochválil podmienky, ktoré vytvorila obec Číž. „Chválim aj ľudský prístup, ktorého v týchto časoch treba ešte viac,“ uzavrel s tým, že ako lekár prichádza do kontaktu s ľuďmi s ochorením Covid-19 pomerne často. „Mali sme však ochranné pomôcky a pravidelne sme dezinfikovali, preto som sa neobával, že sa nakazím.“

Mrzí ju, že ľudia museli čakať v dlhých radoch

Michaela sa ako dobrovoľníčka prihlásila v Rimavskej Sobote na administratívnu prácu. Počas obidvoch dní na jednom z odberových miest vypĺňala certifikáty alebo zapisovala ľudí pri príchode na odberové miesto. „Oba dni sme na miesto prišli okolo šiestej ráno a odchádzali sme o desiatej večer. Nevedela som, čo ma čaká, ako to všetko bude prebiehať. Ráno som mala trochu obavy, ale tie sa po pár minútach od začiatku testovania rozplynuli,“ povedala pre Rimava.sk s tým, že na testovanie sa prihlásila v prvých dňoch. „Ozvali sa mi však až vo štvrtok ráno, necelé dva dni pred testovaním. Už som si myslela, že ma nebudú potrebovať,“ tvrdí dobrovoľníčka, ktorá sa na testovanie prihlásila najmä zo zvedavosti. „Chcela som vidieť, ako to bude celé prebiehať, chcela som sa do toho zapojiť, pretože niečo takéto sa nedeje každý deň. Samozrejme, motivoval ma aj pocit, že môžem pomôcť,“ hovorí ďalej.

Testovanie na odbernom mieste, kde pomáhala, sa v prvý deň nezaobišlo bez komplikácií. „Vedľa seba mali byť dva odberné tímy, jedna skupina zdravotníkov však neprišla. Tvorili sa dlhé rady, aj keď sme sa od rána až do prvej prestávky vôbec nezastavili. Myslím si však, že rady boli aj na iných miestach,“ tvrdí dobrovoľníčka, podľa ktorej bolo ďalším nemilým prekvapením to, že zdravotníci nemali zabezpečenú stravu a ani pitný režim. „Nevedeli o tom, že pre nich nič pripravené nebude, zaskočilo ich to. Administratívnych pracovníkov na to mesto upozornilo,“ opísala situáciu dobrovoľníčka s tým, že dezinfekciu a ochranné prostriedky mali viac-menej pripravené. Ako ďalej dodala, v prvý deň otestovali približne 700 ľudí, druhý deň len okolo 200. „To už fungovali obe odberné miesta, len ľudí bolo o dosť menej,“ doplnila.

„Okrem zdravotníkov, ktorí celé hodiny stáli na nohách, každému človeku osobitne s trpezlivosťou vysvetlili, čo majú krok po kroku robiť – niekedy aj viackrát, a v pondelok išli do práce, oceňujem aj prácu vojakov a policajtov, ktorí všetko koordinovali,“ vyzdvihla dobrovoľníčka úsilie ľudí, ktorí sa do testovania zapojili. „Samozrejme, veľká vďaka patrí aj ľuďom, ktorí v sebe našli trpezlivosť a vyčkali si tie nekonečné rady, dodržiavali hygienické opatrenia a boli disciplinovaní. Takmer všetci, ktorí prišli na naše odberové miesto boli maximálne slušní a ľudskí – mnohí nám aj zapriali veľa síl, tie sa nám zišli najmä v sobotu, keď bol veľký nápor,“ povedala dobrovoľníčka Michaela s tým, že najviac ju prekvapil veľký záujem o testovanie u starších ľudí. „Naopak, zarazilo ma, že zopár ľudí malo problém s tým, keď vojaci posunuli dopredu ľudí s postihnutím, aby nemuseli toľko čakať,“ uzavrela dobrovoľníčka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross