No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TIP NA VÍKEND: Ruiny, konope, volejbal či folklór

perex-volnoVíkend sa pomaly blíži a Vy možno neviete ako ho stráviť. Redakcia Rimava.sk Vám ponúka niekoľko tipov ako prežiť prvý augustový víkend v rámci regiónu.Hoci na dva voľné dni si musíme ešte chvíľu počkať, oddýchnuť si môžete už od štvrtka, 4. augusta. Na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote na vás čaká aj dnes večer od 21:00 hod. ďalší z filmov, Wilsonov, v rámci Bažant kinematograf. Kto má však aj počas dňa voľno, ten môže navštíviť Gemersko-malohontské múzeum, kde si pripravili výstavu Spracovanie rastlinných vlákien v minulosti. „Výstava prostredníctvom tkáčskeho, pradiarenského a iného náradia, doplneného fotografickým materiálom, predstaví proces spracovania rastlinných vlákien, výrobu priadze, či tvorbu a úpravu samotného plátna,“ informovala Rimava.sk Martina Mareková, lektorka múzea. Ako priblížila, spracovanie rastlinných vlákien patrí medzi základné druhy ľudovej výroby a dominantným materiálom bol ľan a konope, ktoré patria k najstarším technickým plodinám na Slovensku a ktoré sa pestovali v Gemeri-Malohonte. Podľa jej slov cieľom výstavy je predstaviť návštevníkom výrobu tkanín, ktorá bola v minulosti bežnou súčasťou každodenného života a ktorá je dnes pre mnohých neznáma, keďže domáca výroba plátna od polovice 20. storočia postupne zanikla. Výstava je prístupná do 28. októbra.

Víkend bude mať však aj ľudovú nôtu. Štvrtok, 4. augusta, začína v Kokave nad Rimavicou Festival ľudovej kultúry – stretnutie mladých folkloristov, Koliesko. Podujatie potrvá do nedele, 7. augusta. V piatok, 5. augusta, si v priestoroch Fiľakovského hradu a Mestského vlastivedného múzea pripravili výstavu s názvom Poézia kameniny. Otvorenie výstavy je naplánované na 17-tu hodinu na štvrtom poschodí Bebekovej bašty Fiľakovského hradu. „Výstava návštevníkom predstaví históriu rožňavskej kameninovej manufaktúry. Exponáty pochádzajú z Baníckeho múzea v Rožňave, Východoslovenského múzea v Košiciach a Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote,“ informuje Hradné múzeum vo Fiľakove. Prvý víkendový deň, sobota, 6. augusta, bude venovaný aj festivalu súčasnej a experimentálnej hudby, na ktorom sa predstaví aj rodák z Rimavskej Soboty Štefan Szabó. Projekt je rozdelený do viacerých cyklov, ktoré sa zrealizujú na opustených a schátraných miestach a to prvé bude v priestoroch Prónayho kaštieľa v Opatovej pri Lučenci, ktorý bol postavený v roku 1903 a v súčasnosti chátra, respektíve čaká na rekonštrukciu. V objekte budú umiestnené i maľby, fotografie a inštalácie od mladých slovenských autorov.

Sobota i nedeľa (6. a 7. augusta) bude však aj o športe. Na Kurinci profesionálne volejbalistky odohrajú posledné kolo Majstrovstiev Slovenska v plážovom volejbale ženských dvojíc. Podľa organizátora profesionálneho volejbalového turnaja Štefana Baláža, budú družstvá hrať aj o pohár predsedu predstavenstva Roľníckej spoločnosti Bottovo Miroslava Juríčka. O organizáciu sa vlani postaral domáci klub VK Slovan Rimavská Sobota. Sobota však bude aj o spomienke na slovenského reprezentanta v džude a dvojnásobného účastníka olympijských hier v Aténach roku 2004 a v Pekingu roku 2008, Zoltána Palkovácsa. Na jeho počesť organizujú športové hry. Ako pre Rimava.sk uviedol jeden zo spoluorganizátorov Július Kováč, športové hry pre štvorčlenné tímy sa uskutočnia v sobotu, 6. augusta, v deň Zolových nedožitých 35. narodenín. Podujatie bude prebiehať v telocvični T18 pod Šibeničným vrchom od 11:00 hod. Tímy si zmerajú svoje sily v dvanástich rôznych pohybových disciplínach, ako napríklad štafetový beh, preťahovanie lanom, nohejbal, stolný tenis, sumo, basketbal, streľba z luku a podobne.

A hoci víkend nedeľou končí, pre Letavákov „týždňové“ voľno len začína. Rekreačné stredisko Kokava-Línia bude opäť dejiskom Letného tábora umelcov. Ako Rimava.sk informoval zakladateľ a organizátor tábora, Marian Lacko, pre účastníkov čaká niekoľko dielní, v ktorej si precvičia svoju fantáziu. Letavy začínajú v nedeľu, 7. augusta, a potrvajú do tej nasledujúcej, 14. augusta.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross