No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TIS hodnotila objektívnosť mestských novín, Gemerské zvesti skončili na chvoste rebríčka

Nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) opäť hodnotila radničné noviny, ktoré vydávajú samosprávy. Gemerské zvesti, ktoré vydáva mesto Rimavská Sobota, skončili na predposlednom, 85. mieste.

V porovnaní s minulým rokom si mestské noviny polepšili o jednu priečku, v minulosti skončili na poslednom, 83. mieste. Znova však vyšli z hodnotenia ako najmenej prínosné, s veľkým počtom fotiek a zmienok vedenia mesta. Rovnako podľa TIS mestské noviny neobsahujú žiadny polemický názor, žiadnu snahu zapojiť ľudí do rozhodovania a taktiež noviny obsahujú vyjadrenia poškodzujúce oponentov vedenia bez možnosti reakcie.

Podľa vyjadrenia TIS, periodikum Gemerské zvesti prináša iba oficiálny názor politického vedenia, diskusia úplne chýba. „Politike radnice je v periodiku venovaný málo priestoru, nie je dobrým zdrojom informácií o budúcich rozhodnutiach, články o politike radnice majú jasného autora, vedenie radnice je prezentované v rozumnej miere a obsahovom kontexte a plocha periodika je zneužívaná na prezentáciu vedenia samosprávy,“ informuje Transparency Interantional Slovensko.

Podrobnejšie hodnotenia periodík si môžete pozrieť tu.

V hodnotení mestských novín sú aj Fiľakovské zvesti, ktoré zo 74. miesta (2017) poskočili na tohtoročné 68. miesto. O dve miesta si polepšili aj Revúcke listy, ktoré skončili na 57. mieste. Značný prepad však zaznamenali Mestské noviny – dvojtýždenník mesta Lučenec, ktoré v roku 2017 figurovali na 5. mieste, aktuálne obsadili 26. priečku.

Gemerské zvesti opätovne začali vychádzať koncom roka 2015. Na ich naštartovanie samospráva vyčlenila pôvodne viac ako 40 tisíc. eur. V priebehu niekoľkých mesiacov bol navýšený počet distribuovaných kusov zo 7 na 9 tísíc. Občania ich dostávajú do schránok zadarmo. Mestskú kasu vydanie jedného čísla stojí pri náklade 9 tisíc výtlačkov viac ako 860 eur.

TIS realizovalo už druhé hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru mestských novín v 100 najväčších mestách. Podľa ich hodnotenia je veľká časť úradujúcich primátorov a starostov pred novembrovými komunálnymi voľbami vo výhode. Ovládli radničné noviny, ktoré za obecné peniaze šíria ich propagandu. Protikandidáti sa na stránky mestskej tlače môžu dostať ak tak len cez platenú inzerciu. Z celkom 86 novín zaradených do hodnotenia až polovica (47)  neponúkla čitateľom žiaden kritický názor na politiku radnice, alebo preň vyhradila menej ako percento zo svojho obsahu venovaného samosprávnym témam. Primátori naopak dominujú. Najlepšie v hodnotení obstáli noviny Ružinovské Echo, najhoršie zas Veľkomederský hlásnik.

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa Transparency International Slovensko)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross