Tisovec bude od piatku do nedele (13. až 15.októbra) dejiskom stretnutia jaskyniarov a jaskynných potápačov aké na Slovensku a ani v Českej republike niet. Mesto pod Hradovou ich privíta už po siedmy krát. Zrazu speleopotápačov sa však môže zúčastniť aj široká verejnosť, pre ktorú si organizátori pripravili nielen exkurzie do okolitých jaskýň, ktoré inak nie sú bežne prístupné, ale sa dozvedia aj informácie o nových jaskynných objavoch v našom okolí. Rimava.sk o tom informoval Dušan Hutka, speleológ zo Speleoklubu Tisovec, ktorý stretnutie organizuje.
Tento rok bude podľa jeho slov venovaný jaskyni Teplica v okolí Brezna, neďaleko Furmanca. „Oficiálne oznámime, že sme dosiahli prevratný objav v tejto jaskyni. Pretože 45 rokov sa tam potápalo desiatky potápačov a hľadali pokračovania a nám sa to podarilo pred mesiacom. Máme to aj nafilmované, potápači sa pokúsia ešte tento piatok znova nafilmovať snímky z jaskyne a bude to odprezentované v sobotu,“ povedal pre Rimava.sk speleológ z Tisovca. Ako priblížil, je to veľký úspech, lebo už nikto nepredpokladal, že sa ešte niekto dostane ďalej v tejto jaskyni. „Nevedeli sme nájsť ani pokračovanie, dokonca pri objavovaní zahynul jeden potápač,“ poznamenal s tým, že jaskyňa má veľké voľné priestory, ktoré sa budú snažiť spoločne s tímom potápačov ďalej prebádať.
Stretnutie milovníkov podzemného adrenalínu, akým je jaskyniarstvo, však okrem premietania nových objavov, odborných filmov či prednášok, bude venované aj výstave potápačských hodiniek Petra Ferdinandyho. V sobotu i nedeľu (14. a 15. októbra) však nebudete musieť iba sedieť, ale ako Hutka avizoval, pripravené sú aj exkurzie do vybratých jaskyniarskych a potápačských lokalít Muránskej planiny. „Účastníci by si mali so sebou priniesť čelovku, keďže v jaskynných priestoroch je potrebné mať voľné ruky. Rovnako odporúčame mať náhradné oblečenie, napríklad monterky alebo iné pracovné či podobné oblečenie. Taktiež je dobré mať aj prilbu a dobrú pevnú obuv,“ ozrejmil Hutka.
Organizátori však nezabúdajú ani na občerstvenie. Po zaujímavých dokumentoch, prednáškach či exkurziách do takpovediac útrop Zeme návštevníkov čaká aj jaskynný guľáš. A tí, ktorí sa o jaskyniarstvo zaujímajú príde určite vhod aj predaj jaskyniarskych pomôcok, vybavenia, literatúry a suvenírov. Ak vás teda zaujíma, aké krásy sa skrývajú v našom blízkom okolí alebo si chcete vyskúšať aké to je plaziť či sa šplhať ako prví speleológovia, tak Zraz spelepotápačov, ktorý sa uskutoční v v spoločenskej sále Mestského kultúrneho strediska v Tisovci, by ste si nemali nechať ujsť. Sobota, 14. októbra, môže byť tak nielen poučná, ale aj s poriadnou dávkou adrenalínu. „Všetci ste vítaní,“ dodal na záver Hutka.
Vedeli ste, že...?
Vedeli ste, že väčšina jaskýň Muránskej planiny bola objavená potápačmi? Je to z toho dôvodu, že väčšina podzemných priestorov je zatopených vodou. A speleológovia, ako suchozemci, sa musia spoľahnúť na jaskynných potápačov. Tých je na Slovensku, ale aj Česku len hŕstka. „Je ich približne dvadsať,“ podotkol Hutka. Ako vysvetlil, jaskynné potápačstvo je práca, ktorú vykonávajú špecializované tímy. Podľa jeho slov je to vytvorená sekcia špeciálne na výskum jaskýň, kde potápač má osobitnú kvalifikáciu, keďže je to diametrálne odlišné od potápania sa v mori. „Je to veľmi riskantné potápanie. Musíte počítať so všetkým. Napríklad potápačovi, ktorý zahynul pri potápaní v Teplici stačilo, že sa zmútila voda, odpojil sa od lanka a už ho nevedeli nájsť. To sú fatálne následky a tak sa z ponoru potápač už nemusí vrátiť,“ vysvetlil.
Podľa Hutku aj to je jeden z dôvodov, prečo takýchto potápačov nie je veľa. Okrem toho, že pri ponore je potrebné odniesť celú výstroj na dané miesto, nech je už kdekoľvek, taktiež musí byť prítomný aj záložný potápač a rovnako podľa Hutku musia byť aj po psychickej stránke neoblomní.
Zdroj: Rimava.sk