No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TISOVEC: Občanov upozorňujú na maďarské dodávky, ktoré vykupujú kovový odpad

TisovecV Tisovci na severe Rimavskosobotského okresu sa neraz objavia dodávky s maďarským evidenčným číslom, ich posádka vykupuje od občanov kovový odpad. Pre Rimava.sk to potvrdil náčelník mestskej polície Ján Martiniak. Ako uviedol, vozidlá sa v meste objavujú hlavne počas víkendov, častokrát sa výkupcovia priamo dohodnú so sociálne slabšími obyvateľmi, od ktorých vyzdvihnú kovový odpad. Ten však podľa náčelníka zrejme pochádza hlavne z krádeží. Zároveň zdôraznil, že takýto vývoz nie je povolený.

Na dodávky bielej a modrej farby, ktoré vykupujú aj odpad z kanalizačných poklopov či krytov vpustí,  upozorňuje obyvateľov Tisovca aj samospráva na svojej internetovej stránke. "Najmä odcudzené poklopy na chodníkoch a miestnych komunikáciách môžu ohroziť i poškodiť zdravie nás všetkých, preto nebuďme ľahostajní k činom nezodpovedných občanov," vyzýva radnica. Spomína tiež, že podľa zákona o odpadoch je zakázané sprostredkovať alebo iným spôsobom sa podieľať na cezhraničnej preprave a vývoze odpadov.

Podľa slov náčelníka mestskej polície aj podľa oznamu samosprávy by sa ľudia, ktorí dodávky spozorujú, mali obrátiť na políciu. Ako náčelník podotkol, po schválení nového pripravovaného zákona o odpadoch môže byť podobných prípadov viac.

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo 10. mája legislatívny zámer nového zákona o odpadoch. Envirorezort navrhuje úplný zákaz výkupu kovov od fyzických osôb v zberniach druhotných surovín a zaniknúť má aj Recyklačný fond. Zámer hovorí aj o zákaze skládkovania vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu ako je plast, sklo, kov alebo papier, ale aj o vyšších pokutách a právomoci polície v boji proti nelegálnym skládkam.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross