No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TISOVEC: Po roku sa opäť stretnú jaskyniari i speleopotápači z celého Slovenska i Česka

Po roku bude opäť Tisovec patriť československému stretnutiu jaskyniarov a speleopotápačov. Oproti minulému roku však bude o čosi komornejšie. Na stretnutí oficiálne po ôsmich rokoch znovu otvoria svoju opravenú základňu pri Teplici. Okrem toho neobídu ani nové objavy jaskyne Teplica, v ktorej sa podarilo objaviť suchý priestor. Rimava.sk o tom informoval Dušan Hutka, speleológ zo Speleoklubu Tisovec, ktorý stretnutie organizuje. Stretnutie sa uskutoční v sobotu, 13. októbra, ktorého sa zúčastní aj objaviteľ jaskyne Teplica Tibor Sasvári.

„Oficiálne prestrihneme pásku na zrekonštruovanej chate, pôjdeme zapáliť sviečku na symbolický cintorín. Nebude chýbať guľáš a samotné diskusie o jaskyni Teplica,“ priblížil Hutka, podľa ktorého týmto podujatím chcú motivovať svojich členov k brigádam okolo chaty. Jej história siaha až do 50-tych rokov minulého storočia, kedy zakladateľ klubu ju tam postavil. „Medzitým sa postavili tri, vždy sa to opravovalo, zväčšovalo, rozširovalo, menilo. A my sme teraz postavili novú základňu, ktorá by mala slúžiť ďalších 50 rokov. A keďže zakladateľ skupiny je pochovaný pod chatou, v symbolickom cintoríne, tak mu pôjdeme zapáliť sviečku,“ ozrejmil speleológ.

Program stretnutia bude však aj o výsledkoch jaskyniarstva. Ako povedal Hutka, tento rok bol pre nich dobrý. „Znova sme postúpili pri prieskume jaskyne Teplica. Po objavení zatopených priestorov, potápači vlani objavili suché priestory. Tie však znova pokračujú tými zatopenými. Je to veľmi zložité objavovanie,“ priblížil s tým, že tieto priestory sú vzdialené o takmer 500 metrov od začiatku jaskyne. Podľa jeho slov sa chcú dostať ešte ďalej, problémom však je doprava náhradných kyslíkových fliaš pre potápačov. „Optimálne by tam museli byť štyria potápači, ktorí by niesli kyslíkové fľaše. Ak sa ale objaví ďalší priestor, tak to bude na hrane ľudských možností. Potápači by to chceli, ale ja osobne nie som s tým stotožnený. Pri objavovaní tejto jaskyne v roku 1994 už zahynul jeden potápač,“ podotkol Hutka.

Takýto objav sa jaskyniarov a potápačom nepodaril za 45 rokov od objavenia Teplice. Ako Hutka doplnil, im sa podarilo minulý rok objaviť kadiaľ preteká voda v jaskyni. „Tam to prekopali a dostali sa do obrovského podzemného jazera, v ktorom sa ponorili a objavili ďalšie suché priestory,“ ozrejmil a dodal, že jaskyňa je pravdepodobne po geologickej stránke akoby strihnutá v určitých častiach istými zlomami, ktoré raz vystupujú a potom klesajú. Zaujímavosťou podľa jeho slov je, že pri návrate späť cez úzky priestor odkiaľ sa potápači dostali do zatopeného kanála zanesie medzitým piesok. „Jednoducho ste niekoľko hodín preč a keď sa vraciate, tak máte zamurovaný východ alebo vchod,“ ozrejmil. Ako zároveň doplnil, preto by bolo potrebné vytvoriť tím speleopotápačov, ktorí by niesli ďalšie kyslíkové fľaše. „Nájsť ale ďalších takýchto potápačov je ťažké. Takýchto potápačov je u nás veľmi málo. Počet neprekračuje ani desať,“ vysvetlil.

Vedeli ste, že…?

Vedeli ste, že väčšina jaskýň Muránskej planiny bola objavená potápačmi? Je to z toho dôvodu, že väčšina podzemných priestorov je zatopených vodou. A speleológovia, ako suchozemci, sa musia spoľahnúť na jaskynných potápačov. Tých je na Slovensku, ale aj Česku len hŕstka. „Je ich približne dvadsať,“ podotkol Hutka. Ako vysvetlil, jaskynné potápačstvo je práca, ktorú vykonávajú špecializované tímy. Podľa jeho slov je to vytvorená sekcia špeciálne na výskum jaskýň, kde potápač má osobitnú kvalifikáciu, keďže je to diametrálne odlišné od potápania sa v mori. „Je to veľmi riskantné potápanie. Musíte počítať so všetkým. Napríklad potápačovi, ktorý zahynul pri potápaní v Teplici stačilo, že sa zmútila voda, odpojil sa od lanka a už ho nevedeli nájsť. To sú fatálne následky a tak sa z ponoru potápač už nemusí vrátiť,“ vysvetlil.

Podľa Hutku aj to je jeden z dôvodov, prečo takýchto potápačov nie je veľa. Okrem toho, že pri ponore je potrebné odniesť celú výstroj na dané miesto, nech je už kdekoľvek, taktiež musí byť prítomný aj záložný potápač a rovnako podľa Hutku musia byť aj po psychickej stránke neoblomní.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross