No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tisovskí gymnazisti zažili život vo francúzskej škole aj rodine

21. novembra 2023 | | | |  | 
Foto: EGT Tisovec

Jeseň je obdobím, kedy sa príroda pripravuje na zimný oddych. Ľudia bilancujú, hodnotia letné dovolenky, vymieňajú si skúsenosti a odporúčania, kde bolo cez leto vynikajúco a kde sa ešte vrátia.

Pre egeťákov bola táto jeseň iná. Iste, mnohí prišli plní zážitkov z prázdnin a letných dovoleniek. K týmto skúsenostiam však pridali ešte jednu – z návštevy družobnej školy Lycée Saint Benoit vo francúzskom meste Angers.

Lycée Saint Benoit je škola s medzinárodnou pôsobnosťou. Študenti tejto školy pravidelne navštevujú rôzne krajiny sveta. Vďaka projektu Erasmus+ sme sa aj my mohli zúčastniť výmenného pobytu vo Francúzsku. 

Na jar prišli francúzski študenti k nám – do Tisovca. Boli sme radi, že sme im mohli ukázať našu školu, Evanjelické gymnázium Tisovec, aj náš región s krásami ako je Betliar, Ochtinská aragonitová jaskyňa, ale aj Banskú Štiavnicu či Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch pri Martine.

V októbri sme sa vypravili my do Francúzska. Prvé dni sme obdivovali azda najznámejšie mesto Francúzska – Paríž. Navštívili sme Versailles, zámok, ktorý je neodmysliteľne spätý s menom Ľudovíta XIV. Prekvapil nás svojou veľkosťou, ale najmä prekrásnymi záhradami.

Možno symbolicky, práve v čase výročia vzniku Československej republiky, sme navštívili Trianon, miesto, kde naša republika vznikla. Naše kroky viedli k Víťaznému oblúku, ale aj na Eiffelovu vežu. Pozreli sme si aj modernú štvrť La Défense. Medzi nezabudnuteľné zážitky patril večerný pohľad zo Sacré Coeur. Celý Paríž sme mali ako na dlani.

Po návšteve Paríža sme nasadli na TGV (vysokorýchlostný vlak francúzskych národných železníc SNCF, pozn. red.) a dostali sme sa do cieľového miesta nášho pobytu – do mesta Angers. Už na stanici nás čakali naši francúzski priatelia. Spolu sme strávili nezabudnuteľných sedem dní. Mali sme možnosť vyskúšať si vyučovacie hodiny matematiky, francúzštiny či angličtiny.

Spolu s našimi priateľmi sme navštívili zámok Chambord. Rodinnou atmosférou dýchal zámok Clos Lucé, miesto, kde strávil posledné roky Leonadro da Vinci. Spoznali sme aj Bretónsko a k nemu patriaci epochálny Mont Saint Michel. Pre nás „suchozemcov“ bol prístav Saint Malo niečím výnimočným  a neopakovateľným. Samozrejmosťou bola prehliadka družobného mesta Angers, hradu, ale aj prekrásnej botanickej záhrady Terry Botanici.

Počas nášho pobytu sme spoznali študentov z belgického mesta Bruggy. Záver patril prezentácii oboch krajín. Učitelia, rodičia, ale aj študenti z Belgicka a Francúzska tak mohli aspoň cez videoprezentáciu  spoznať Slovensko, Tisovec a Evanjelické gymnázium v Tisovci.

Počas pobytu sme získali veľa skúseností, spoznali sme mnohé mestá Francúzska, ale aj každodenný život našich priateľov v škole i rodine. Pri lúčení vyjadrili naši francúzski priatelia malú prosbu: pokračovať v spoločných výmenných pobytoch. Rozhodne si ich slová zoberieme k srdcu. Je ešte veľa pekných miest na Slovensku, ktorými sa môžeme pochváliť, ale aj veľa miest vo Francúzsku, ktoré chceme navštíviť.


PR článok
Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty. Kontakt: [email protected]


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross