No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Titulka známeho britského denníka patrí fotke od D. Rapavej, vystavia ju v Londýne

Titulka britského denníka The Guardian patrila dnes, 22. augusta, fotke z hľadáčika fotoaparátu Daniely Rapavej z Hvezdárne v Rimavskej Sobote. Nejde však o náhodu. Denník takto upozornil na septembrovú putovnú výstavu v Londýne, a to RPS (Royal Photographic Society v preklade Kráľovská fotografická spoločnosť). A práve na nej bude vystavená aj ako jediná fotografia zo Slovenska, ktorej autorkou je Daniela Rapavá.

Podľa jej slov sa o dnešnom zverejnení na titulnej strane britského denníka dozvedela od svojho známeho a táto správa ju, ako inak, milo potešila. Ako ďalej uviedla, na blížiacu sa výstavu vyberali z viac ako 3600 fotiek z celého sveta. V Londýne z nich vystavia 100 a to tých, ktoré najviac zaujali hodnotiacu porotu.

Fotografiu zamrznutej bubliny, ktorú zverejnil britský denník na titulke si môžete pozrieť TU.

A aká fotografia zdobí dnešný denník The Guardian? Podľa Daniely ide o fotografiu bubliny, presnejšie o záber zamrznutej mydlovej bubliny. Táto fotografia je rovnako medzi 100 vybranými zábermi putovnej výstavy v Londýne. V prípade Daniely však nejde o jej prvý úspech. Tých má už niekoľko. Možno takým najčerstvejším, hoci je z minulého roka, je druhé miesto na prvom ročníku Európskej súťaže vedeckej fotografie. Druhé miesto obsadila taktiež so svojou fotografiou „zamrznutej bubliny“. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedla, s touto fotografiou už pochodila kus sveta. „Vybrala si ju aj francúzska National Geographic, bola už vytlačená aj na pohľadnici v Madride, úspech mala aj v Toronte či v súťaži v Rumunsku,“ priblížila s tým, že pre ňu je podstatné i to, že aj takto mohla zviditeľniť Slovensko a Rimavskú Sobotu.

To, že Daniela reprezentuje Slovensko i Rimavskú Sobotu ďaleko za hranicami svedčia aj jej práce, ktoré uverejňujú na prestížnych stránkach s mimoriadne vysokou návštevnosťou ako Optics Picture of the Day, Earth Science Picture of the Day či Spaceweather, odtiaľ ich preberajú aj ďalšie servery a vydavatelia.

Najvýznamnejšie úspechy
2009 – Medzinárodný rok astronómie, Vesmír – dobrodružstvo objavov (1. cena za reportáž)
2010 – medzinárodná fotosúťaž Svieťme si na cestu…nie na hviezdy (1. cena)
2013 – čestné uznanie AMFO
– čitateľská súťaž Pravda (ocenenie, publikovanie)
– FOTOFEST Praha (1. cena v kategórii Rozšírené smysly a obraz přírodních jevů), oficiálny kalendár (titulka)
2014 – medzinárodná fotosúťaž s výstavou Art and Science (1. a 2. cena), univerzite v Iasi (Rumunsko)
– fotografia v časopise National Geographic France
– fotografiu Frosted Globe vydali University of Toronto a European Union Satellite Centre (Madrid)
2015 – finalista medzinárodnej súťaže SPIE (International society for optics and photonics) organizovane pri príležitosti Medzinárodného roku svetla 2015 (OSN)
– publikovanie v časopise The Physics Teacher (USA)

Zamrznutá mydlová bublina

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross