No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tohtoročná Klenovská Rontouka bude zameraná na ovčiarstvo, hold vzdajú aj Jánošíkovi

31. mája 2023 | | |  | 
Foto archívna. Zdroj: Klenovská Rontouka

KLENOVEC – Obľúbené Gemersko-malohontské folklórne slávnosti sa budú konať od 23. do 25. júna a prinesú niekoľko zaujímavých noviniek.

Ešte pred samotným podujatím budú prebiehať takzvané "pozývačky po regióne", na ktorých budú ľudia v krojoch prechádzať okresmi regiónu Gemer-malohont a pozývať občanov na Klenovskú Rontouku. Novinkou budú aj "spievajúce autobusy", ktoré zjednodušia dopravu na akciu. Návštevníci z Lučenca, Rimavskej Soboty a Revúcej, budú mať k dispozícii autobusy, ktoré ich nielen dopravia do Klenovca, ale počas jazdy v nich budú aj hrať muzikanti.

"Program tohto ročníka bude zameraný na prezentáciu ovčiarstva a výročie Jánošika, ktorý sa v našom regióne vyskytoval a žil určitý čas aj v Klenovci," uviedla pre Rimava.sk koordinátorka a dramaturgička podujatia Stanislava Zvarová.

Článok pokračuje pod reklamou


V piatok (23. júna) si okrem regionálnych folkloristov môžu návštevníci pozrieť aj hudobno-tanečné predstavenie o pastierskej kultúre Levočských vrchov, Vážení a zatratení, v ktorom sa predstaví spevácka skupina Šafolka.

Svoje tanečné umenie predvedú aj hostia zo srbskej Vojvodiny a Banského Petrovca. Súčasťou podujatia bude výstava venovaná lokálnemu remeselnému majstrovi Milanovi Stierankovi, ktorý vyrába bačovský riad. Pri tejto príležitosti sú pripravené aj prezentácie práce bačov a spomienky na pána Pavla Kvietku, ktorý bol dlhoročný bača na klenovských salašoch.

Prezentovať sa bude aj gubárstvo, ktoré návštevníkom predstaví Ján Fotta z Klenovca. Ten sa tomuto remeslu venuje už 40 rokov. Guby sú ručne tkané výrobky zo 100-percentnej ovčej vlny a práve gubárstvom sa organizátori akcie tento rok budú uchádzať o zápis do Nehmotného kultúrneho dedičstva.

Predstavia sa tiež detské folklórne súbory z Rimavskej Soboty, Tisovca, Hnúšte a Klenovca. Po piatkovom programe bude v kultúrnom dome koncert ľudovej muziky spojený s tanečnou dielňou s Alfrédom Linckem, lektorom tanečných domov a majstrom ľudových tancov.

Článok pokračuje pod reklamou


Sobota (24. júna) bude zameraná na zbojníčenie a pripravené sú aj animačné aktivity pre deti ako hľadanie pokladu, či aktivity zamerané na zbojnícku družinu a hľadanie Jánošíka. Dlhoročnou súčasťou podujatia je aj jarmok a tvorivé dielne.

Prebiehať bude aj súťaž Drôtová nôta 2023, ktorá bude obohatená o koncerty. Významná časť programu bude venovaná aj známemu folkloristovi Pavlovi Bútorovi, ktorý je rodákom z Kokavy nad Rimavicou, no korene má aj v Klenovci. Od 14-tej hodiny opäť vystúpia detské folklórne súbory. Program je pripravený aj na nedeľu, kedy bude v kostole prebiehať komornejší program.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross