No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tohtoročné Oždianske serpentíny prinesú zmeny. Preteky majú nového riaditeľa, ten dbá hlavne na bezpečnosť

8. júna 2023 | | | |  | 
Foto: Rimava.sk

OŽĎANY – Už jedenásty ročník motoristických pretekov Oždianske serpentíny sa uskutoční v dňoch 16. - 18. júna v obci Ožďany. Tento rok pôjde o jeden z prelomových ročníkov, keďže došlo aj k výmene riaditeľa. Jána Lachkého nahradil Roman Pagáč.

"Vypadá to, že tie preteky dostanú iný ráz. Zvýši sa úroveň a bezpečnosť. Teraz bude všetko nanovo. Očakávania máme vyššie, ako minulé roky. Je to akcia, ktorá je prínosom pre obec, z hľadiska, že sa zviditeľníme. No nie všetci občania sú s ňou stotožnení, pretože tu je ruch. Tešíme sa každý rok na akciu, má už svoju tradíciu," uviedol starosta Oždian Ján Matej.

Článok pokračuje pod reklamou


Zisťovali sme aj to, v akom stave je krajnica cesty, ktorá si už niekoľkokrát prešla rekonštrukciou. "Po dlhej dobe to opravili tak, ako mali. Je to už teraz bezpečné. Celkovo tá cesta už dostala na frak, nevieme, či by pri tomto stave mohol byť na nej aj ďalší ročník," dodal Matej.

Je škoda, aby sa preteky neuskutočnili, povedal nový riaditeľ pretekov

Stal sa ním Roman Pagáč, ktorý má skúsenosti s organizáciou Pezinskej Baby. Na poste nahradil Jána Lachkého, ktorý sa rozhodol ísť do dôchodku. "Túto možnosť vnímam dobre, je to škoda, aby sa preteky neurobili," uviedol Pagáč.

Ako ďalej dodal, bezpečnosť pretekov bola v minulých rokoch na nižšej úrovni, teraz ju však zvýšili. "My sme ju museli posunúť na 100-percentnú. Museli sme dodať nových traťových komisárov na každé stanovište. Budú tam dvaja - jeden dobrovoľný hasič a jeden dodaný z Jankovho Vŕšku, ktorý má licenciu. Budú tam zabezpečovacie vozidlá, ako rescue systém (technické zabezpečenie) a potom, ak by bolo treba, tak sanitka s lekárom. Vzali sme si bezpečnostných technikov z asociácie," opísal.

Článok pokračuje pod reklamou


Niekoľko dní pred pretekmi budú organizátori stavať trať. "Budú sa riešiť bezpečnostné prvky, ako zabezpečenie zvodidiel na problematických zákrutách či retardéry, ktoré musíme zabezpečiť aj kvôli divákom. Prvý retardér je ešte v obytnej zóne," dodal Pagáč.

Čo sa týka sprievodných podujatí, tie sa nestíhajú tento rok pripraviť, pretože prihlásených majú viac pretekárov. "Prihlásili sa aj kamaráti z Čiech, budeme mať všeobecne oveľa viac jazdcov. Budeme radi, keď otvoríme cestu tak, ako máme," spomenul.

V závere dodal, že diváci si budú môcť kúpiť aj spomienkovú visačku na pamiatku. "Bude tam nejaká dobrovoľná cena za túto kartu, ktorou sa podporí organizáciou pretekov," uzavrel Pagáč.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross