No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tohtoročný Fedim bude nielen o divadle, tešiť sa môžete na Kúzlenie svetlom či stand-up

Začiatok júna bude Tisovec už po štvrtýkrát hostiť mladých divadelníkov z rôznych kútov Slovenska. Mesto pod Hradovou sa stane dejiskom celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla mladých FEDIM Tisovec. Fedim, ktorý sa uskutoční 2. až 4. júna, však nebude len o divadle, účastníci si môžu pozrieť Kúzlenie svetlom či rozvinúť si svoje improvizačné schopnosti v oblasti „stand-up“.

„V hlavnom súťažnom programe vystúpia súbory, ktoré sa zúčastnili a úspešne prezentovali svoju tvorbu na regionálnych a krajských kolách súťaže a do programu FEDIM Tisovec 2017 ich na základe posúdenia umeleckej kvality vybrala programová rada zložená z profesionálnych odborníkov,“ priblížila Darina Kišáková, riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, ktoré túto súťaž organizuje.

Podľa jej slov sa návštevníkom predstavia v prvý deň festivalu DS OCHECHULE z Nitry s inscenáciou Noc výkrikov; DS BEBČINA z Novej Dubnice s inscenáciou Len tak...pre radosť...; DS DRIM z Nitry s hrou Psie dni; umelecký súbor VAŠA BANDA zo Žiliny s predstavením Vlak do neba a divadlo ÚSMEV z Modrého Kameňa s inscenáciou Neznámi. V sobotu pokračuje prehliadka predstaveniami Svetlo je ako voda v podaní kolektívu ŠESŤ PÉ z Partizánskeho; Bosorky, dcéry Salemu privedie na scénu DRAMATERRA z Trebišova; DS effecteD zo Senca sa predstaví s hrou Zlatovláska a ČIAROVÝ KÓD z Bratislavy s hrou svetlo.tma. Posledný festivalový deň začne poobedňajším predstavením Bratislavského súboru LANO s názvom Ako na to... „Ako hosť festivalu sa v nedeľu poobede postaví na javisko Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici s inscenáciou Dorian Gray – Príbeh svedomia,“ uviedla riaditeľka a dodala, že súťažné inscenácie bude hodnotiť odborná porota v zložení: Michal Jasaň, Miroslav Zwiefelhoffer, Martina Mašlárová, Elena Knopová a Alena Lelková.

Medzi divadelnými predstaveniami je podľa Kišákovej pre účastníkov festivalu pripravený vzdelávací program zameraný na rozvoj improvizačných zručností v oblasti „stand-up“ pod vedením Gabriela Žifčáka. Ako doplnila, aspoň na chvíľu vypnúť a zabaviť sa budú mať divadelníci možnosť v rámci tradičného FEDIM Klubu.

Súčasťou festivalu divadla mladých je aj vernisáž výstavy autorských fotografií Daniely Rapavej s názvom Kúzlenie svetlom.

Vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR, hlavným organizátorom je Gemersko-malohontské osvetové stredisko Rimavská Sobota v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja. Spoluorganizátormi podujatia sú Mestské kultúrne stredisko v Tisovci, Občianske združenie TISART a Základná umelecká škola v Rimavskej Sobote. Festival divadla mladých podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross