No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tohtoročný Svetový deň vody sa nesie v téme Voda pre mier

Foto ilustračné. Zdroj: pexels.com

Svetový deň vody si každoročne pripomíname 22. marca už skoro tri desaťročia. Každoročne je inak tematicky orientovaný a tohtoročnou témou je "Voda pre mier".

"Nedostatok vody je čoraz väčším problémom na každom kontinente, pričom najviac sú postihnuté chudobnejšie komunity. Na vybudovanie odolnosti voči klimatickým zmenám a na to, aby sme zabezpečili trvalo udržateľný rozvoj pri rastúcej populácii, je potrebné k riadeniu tohto obmedzeného zdroja zaujať integrovaný a inkluzívny prístup zameraný na ľudské práva a založený na spoľahlivých a dôveryhodných údajoch. V tejto súvislosti môže byť voda katalyzátorom mieru na všetkých úrovniach," uviedla Katarína Milecová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote.

Článok pokračuje pod reklamou


Aktivity pri príležitosti Svetového dňa vody 2024 v našom regióne:

Dňa 21. marca 2024 (štvrtok) v čase 9.00 – 11.00 a 13.00 - 14.00 hod. budú zamestnanci oddelenia Hygieny životného prostredia a zdravia (RÚVZ) so sídlom v Rimavskej Sobote poskytovať obyvateľom okresov Rimavská Sobota a Revúca konzultácie v oblasti pitnej vody, kontroly kvality vody, ochrany vodných zdrojov, úpravy vody a podobne.

Konzulácie budú dostupné v sídle RÚVZ na ul. Tomášikovej 1800/14 v Rimavskej Sobote (2. poschodie, č. dverí 25, 33 a 34). K dispozícii sú aj na telefónnych číslach: 0918 542 761, 047/56 31 121, klp. 118, 126, 127 a v prípade e-mailových otázok sa na nich môžete obrátiť na adrese: [email protected]. "Zároveň prosíme občanov, aby nám nenosili vzorky vôd zo svojich studní, nakoľko nedisponujeme vlastným laboratóriom a vzorky nevieme vyšetriť," upozornili z RÚVZ so sídlom v R. Sobote.

Bezplatné vyšetrenie vody z individuálnych súkromných vodných zdrojov v ukazovateľoch dusičnany a dusitany zabezpečuje pre obyvateľov Banskobystrického kraja RÚVZ v Banskej Bystrici. Vzorku je potrebné odobrať v deň vyšetrenia (21. marca 2024) do čistej, vypláchnutej plastovej fľaše v množstve najviac 0,5 litra a priniesť dňa 21. marca 2024 v čase 8.00 - 13.00 hod. na RÚVZ v Banskej Bystrici, Cesta k nemocnici 1. 

Zber vzoriek vôd z individuálnych súkromných vodných zdrojov na bezplatné vyšetrenie len v ukazovateli dusičnany bude zabezpečovať aj Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s., závod Rimavská Sobota. Vzorku je potrebné odobrať v deň vyšetrenia (21. alebo 22. marca 2024) do čistej, vypláchnutej plastovej fľaše v množstve najviac 0,5 litra a priniesť dňa 21. alebo 22. marca 2024 v čase 8.00 - 10.00 hod. na vrátnicu závodu  StVPS, a.s., Duklianskych hrdinov 42,  Rimavská Sobota. Vzorku (fľašu) je potrebné označiť (miesto odberu, meno, telefonický alebo e-mailový kontakt).

"Upozorňujeme, že vyšetrenie ukazovateľov dusitany a dusičnany nevypovedá o zdravotnej bezpečnosti vody, je len indikátorom blízkeho zdroja znečistenia vody (najmä z poľnohospodárskej činnosti, priesaku zo žúmp, septikov, hnojísk a pododbne). Všetkým vlastníkom studní, ktorí vodu z vlastnej studne používajú na pitie, varenie a iné domáce účely, odporúčame pravidelné overovanie jej kvality analýzou vzorky vody v akreditovanom laboratóriu aspoň raz ročne, a to vyšetrením aspoň v rozsahu tzv. minimálnej analýzy," informovali s RÚVZ.

ÚVZ SR pre verejnosť pripravil krátky anonymný online dotazník „Mám rád vodu“, prostredníctvom ktorého môžu spotrebitelia vyjadriť svoj názor na kvalitu pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov. Dotazník je dostupný na tejto webovej stránke.

Zdroj: RNDr. K. Milecová, RÚVZ so sídlom v Rimavskej Sobote


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross