FOTO-ToM: Jesenné cyklopreteky pritiahli pretekárov zo Slovenska, padol účastnícky rekord

14. septembra 2020 | |  | |

Jesenné preteky Teatro okolo Malohontu, ktorých štart aj cieľ bol v R. Sobote, pritiahli mnohých pretekárov z celého Slovenska. Na kopcovitej trati s prevýšením okolo 1 100 metrov na 85 kilometroch sa zišla dobrá konkurencia. Padol aj účastnícky rekord. Na štart sa postavilo okolo 160 pretekárov. "Aj napriek tomu, aká je teraz situácia a nemohli prísť pretekári zo zahraničia, tak sme dosiahli nový účastnícky rekord. Čo nás milo prekvapilo a sme vďační, že Slovenskí pretekári nás podržali a zúčastnili sa," povedal riaditeľ pretekov Marek Urbančok, ktorý si tento rok vyskúšal trať aj ako pretekár.

"Cyklisti išli celý čas naplno. Preteky prebehli bez akýchkoľvek problémov. Žiadne problémy na trati alebo iné väčšie problémy nenastali. Čomu sme veľmi radi," podotkol Urbančok.

Medaily si podelili Kováč, Mičian a Kaško

Víťaz pretekov TOM 2020 Samuel Kováč vpravo a druhý Samuel Mičian

Najrýchlejší čas 2:10:19.2s dosiahol Samuel Kováč z CKM Poprad, ktorý v záverečnom špurte o štyri sekundy zvíťazil nad Samuelom Mičianom z Popradu. "Je veľmi dobrý v kopcoch," povedal na margo víťaza riaditeľ pretekov. Celkové poradie jazdcov nájdete tu.

Mladý víťaz, do 18 rokov, pochádza z Liptovského Hrádku. Ako pre Rimava.sk uviedol, na kopcoch je teda ako doma. Minulý rok bol štvrtý a je rád, že sa mu teraz podarilo vyhrať. "Išlo sa mi perfektne, kopce mi veľmi sadli, trať bola veľmi pekná," povedal po príjazde do cieľa mladý pretekár, ktorý, ako tvrdí, plánuje prísť aj budúci rok. Podľa jeho slov v tohtoročnej príprave má v nohách najazdených 13 tisíc kilometrov.

Čelo pelotónu v záverečnom stúpaní od Padaroviec.

Do cieľa prišiel za ním v pár sekundovom závese aj Dávod Kaško z Fiľakova, ktorý jazdí za Cyklistický tím Firefly, no v minulosti pretekal aj za CK Rimavská Sobota. Na trati bol teda ako doma. "Bol už niekoľkokrát druhý, štvrtý a stále čaká na víťazstvo," poznamenal riaditeľ pretekov.

V poradí siedmy ročník pretekov Kaško zhodnotil vynikajúco. "Je tu jedna z najlepších organizácií na Slovensku. Zišla sa tu celkom dobrá konkurencia. Všetko super," povedal pre Rimava.sk s tým, že na pretekoch sa už poznajú z predchádzajúcich súťaží a približne vedia, od koho môžu čo očakávať. Profil trate je podľa Kaška náročnejší, no keď má jazdec natrénované a pozná trať, vie, čo môže od nej očakávať. "Ja to tu poznám, čiže vedel som každý kopec ako ísť, aj zjazdy. Pre mňa to nebolo až také ťažké," povedal jazdec, ktorý bol minulý rok, ešte v kategórii do 20 rokov, aj reprezentantom Slovenska. Dostal sa aj na zahraničné preteky. "Snažím sa pracovať stále na sebe, aby niečo z toho ešte bolo," uzavrel Kaško.

Medzi ženami tradične najlepšie došla Tatiana Jaseková. S časom 2:26:23.5 s obsadila 59. miesto. Na 115 priečke sa umiestnila Majka Pavková. Ženskú partiu dopĺňala aj Andrea Majáková.

Na pretekoch chýbal Gábor Fejes

Tento rok kvôli zatvoreným hraniciam neprišiel niekoľkonásobný maďarský pretekár Gábor Fejes. Jedným z pretekárov bol aj Marek Urbančok, ktorý do cieľa prišiel so stratou na víťaza 10 minút. Podľa jeho slov sa mu išlo veľmi dobre a s umiestnením je spokojný. "Rozhodol som sa na poslednú chvíľu," priznal Urbančok, ktorý sa ako riaditeľ pretekov podieľal aj na ich príprave. "Chcel som si to vyskúšať z pohľadu pretekára," povedal. Pred samotným štartom za otvorenej premávky vyzval jazdcov, aby si dávali pozor a smeti nenechávali na trati. "U nás sa odpadky neodhadzujú na trati," zdôrazňoval pred štartom.

Spomedzi pretekárov mali zastúpenie aj domáci jazdci, partie z CK Rimavská Sobota, SCK Rimava (Štefan Maksi 02:44:13.1 a Peter Škrabák) či Gruppetto Racing Team.

V kategórii tímov sa najlepšie umiestnili jazdci z CST Team, druhí boli CK Spartak Tlmače a tretie miesto obsadili domáci jazdci z CK Rimavská Sobota. Medzi nimi najlepší čas dosiahol Ján Juhaniak 2:20:54 s. V početnom tíme pretekal aj Adam Palocsányi, Ondrej Bakša, Vladimír Melo, Branislav Sibyla, Roman Vaľo mladší aj so svojím otcom Romanom Vaľom.

V Gruppetto Racing Teame plánujú najbližší víkend náročný pretek

Gruppetto Racing Team.

Početné zastúpenie mala aj partia Gruppetto Racing Team, ktorá sa združila okolo Rasťa Maňovského zo Singlespeed clubu RS. Najlepší čas medzi nimi (02:44:25) dosiahol Martin Oštrom. O viac ako 25 minút neskôr došiel Ivan Oštrom, Ján Rešetár, Juraj Kepka ml., Rasťo Maňovský a Juraj Kepka st., Martin Kacian.

Známi sú skôr organizovaním pretekov jednoprevodových bicyklov, na ktorých sa v minulosti bežne jazdilo. Ich cieľom je hlavne zúčastniť sa na takýchto pretekoch. Zároveň podľa Maňovského chcú podporiť túto nádhernú akciu a zapretekať si podľa nich na najkrajšom asfaltovom okruhu na Slovensku. "Umiestnenie a čas boli až na poslednom mieste. Poňali sme to tiež ako svojrázny darček k narodeninám člena nášho klubu, Maria Barrettu. Ten však nakoniec pre technické problémy nedokončil," zhodnotil. S úsmevom ďalej poznamenal, že to brali ako ťažší tréning pred drsnou akciou, ktorá ich čaká o týždeň. Plánujú viac ako 100 kilometrovú náročnú trasu Paríš-rúbeš Gemerom.

Pozrite si preteky z pohľadu Jána Čajka či Erika Urbančoka, ktorý bol s pretekármi na trati.

Zdroj: Rimava.sk