No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tomáš Bálint získal prestížne ocenenie Biela vrana. Vyzdvihol potenciál i krásy Rimavskej Soboty

18. novembra 2023 | | | |  | 
Reprofoto: Youtube.com/Biela vrana

RIMAVSKÁ SOBOTA/BRATISLAVA – Riaditeľ multižánrového festivalu Fraj Tomáš Bálint získal v piatok, 17. novembra, prestížne ocenenie Biela vrana 2023 a stal sa jeho laureátom.

Táto cena sa udeľuje ako poďakovanie ľuďom, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie.

Bálint na oceňovaní predniesol aj svoj príhovor, v ktorom opísal Rimavskú Sobotu. "Je to mesto s mimoriadnym potenciálom. Máme jedno z najpôvabnejších námestí a plejádu budov, ktoré dýchajú históriou. Máme piate najstaršie múzeum na Slovensku, aj múmiu, špičkovú galériu verejného umenia a množstvo diel vo verejnom priestore," začal svoj príhovor na pódiu aj pred očami prezidentky Zuzany Čaputovej.

Článok pokračuje pod reklamou


Bálint neopomenul ani hvezdáreň, vlastnú planétu, ochotnícke divadlo či festival Fraj. "Máme Rimavskú kaviareň, ktorá nemlčí, keď sú demokratické hodnoty v ohrození," dodal a nezabudol ani na mnohonárodnosť, ktorá sa v meste nachádza.

"Máme aj Mestskú záhradu a v nej vzácnu kolóniu havrana čierneho. Na tom najvyššom strome však hniezdi kŕdeľ, ktorý všetko to pekné, čo v meste máme, zatieňuje svojou hrubosťou a nevkusom. Rimavská Sobota je mesto s mimoriadnym potenciálom a ja si želám, aby sa jej ho raz podarilo naplniť. K tomu je potrebných viac bielych vrán ako čiernych havranov. Verím, že aj táto cena k tomu prispeje. Nesmierne si ju vážim," uzavrel svoj príhovor.

Okrem Bálinta sa laureátmi ocenenia Biela vrana 2023 stali aj pracovník s mládežou Lukáš Hrošovský, infektológ Peter Sabaka a sociológ Martin Bútora.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross