No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tornaľa odkúpila skládku odpadu, prenajala ju novému vývozcovi smetí

13. novembra 2015 |  | | |

smeti-tornalaTornaľská samospráva odkúpila skládku tuhého komunálneho odpadu od spoločnosti Ave, ktorá v meste vyvážala odpad. Od začiatku tohto mesiaca došlo aj k zmene vývozu odpadu, spoločnosť AVE Tornaľa dočasne vystriedala spoločnosť Brantner Gemer z Rimavskej Soboty, ktorá je novým správcom a prenajímateľom skládky. Ako Rimava.sk ďalej informoval prednosta mestského úradu Ladislav Nagy, kúpou skládky chceli vrátiť odpadové hospodárstvo v meste pod svoju správu. „Chceli sme zabezpečiť odpadové hospodárstvo pre budúcnosť, pretože skládka už nefungovala tak, ako by sme si predstavovali,“ povedal Nagy, podľa ktorého na vývoz odpadu vypíšu verejné obstarávanie. Zároveň spomenul, že zmenou vo vývoze TKO sa ceny pre občanov meniť nebudú, navyše sa chcú zamerať aj na skvalitnenie vývozu separovaného odpadu v meste. „V celom meste boli rozmiestnené nové kontajnery na odpad a aj na separovaný zber,“ priblížil Nagy a dodal, že domácnosti dostali žlté igelitové vrecia, do ktorých majú občania vhadzovať zošliapnuté PET fľaše, plechovky či obaly z mlieka. O pokynoch na triedenie odpadu mesto informuje aj prostredníctvom oficiálnej internetovej stránky.

Súčasťou skládky, ktorú mestu ponúkla spoločnosť AVE, sú podľa prednostu aj pozemky a budova bývalých technických služieb, mesto za ne zaplatilo približne 300 tis. eur. Ako Nagy zdôraznil, hospodárstvo odkúpili za výhodných podmienok a bez zaťaženia mestského rozpočtu, podľa zmluvy má byť hradené z príjmov za prenájom spoločnosti Brantner na obdobie 15 rokov.

Skládka odpadu pred niekoľkými rokmi patrila mestu Tornaľa, podľa prednostu Nagya bola však predaná za predošlého vedenia dosť nevýhodným spôsobom. „Dokonca tam bol dlh vo výške takmer 400 tis. eur, ktorý sme museli splácať,“ priblížil Nagy, podľa ktorého si tak mesto plní úlohu zo zákona o obecnom zriadení, nadobúdať a rozširovať majetok do vlastníctva. Podľa vedenia mesta je podstatné aj to, že samospráva už nebude dlhovať spoločnosti AVE financie.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross