No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TORNAĽA: Plány s bývalou židovskou modlitebňou sa zrejme rozplynuli

zidovska modlitebna tornalaPlány na zriadenie galérie v bývalej židovskej modlitebni na Hviezdoslavovej ulici v Tornali sa zrejme rozplynuli. S návrhom zriadiť tu v spolupráci s mestom Tornaľa pamätnú sieň holokaustu, mestský archív či galériu prišli zástupcovia židovskej náboženskej obce v Rimavskej Sobote. Podľa slov jej predsedu Dušana Rybára bola budova v 90-tych rokoch sprivatizovaná a je v súkromnom vlastníctve určená na predaj. „Budova je v dobrom technickom stave, interiér by sa mohol zabývať s nábytkom z Lučeneckej synagógy,“ navrhol Rybár na uplynulom rokovaní poslancov Mestského zastupiteľstva v Tornali. Ako ďalej uviedol, okrem pamätnej siene holokaustu či mestského archívu by sa dalo z tohto pozemku napojiť na pozemok pri MsKS, vybudovať tam mestský park alebo detské ihrisko. V Lučenci bola takto s MsÚ podľa Rybára vytvorená galéria obetí holokaustu a galéria mesta. „Ak by sa mesto rozhodlo takéto niečo zriadiť, budeme nápomocní,“ dodal koncom februára Rybár.

Podľa reakcie tornaľskej samosprávy si však objekt vyžaduje kompletnú rekonštrukciu a náklady na opravu by predstavovali podstatne vyššiu sumu, ako kúpna cena pozemku s objektmi. „Za týchto podmienok sú náklady spojené s kúpou a rekonštrukciou objektu pre tunajšiu samosprávu neprijateľné aj napriek tomu, že si vysoko vážime históriu a historické korene nášho mesta,“ reagovalo mesto na tento zámer. Podľa primátorky mesta Anny Szögedi stavbu preverili pracovníkmi Odboru výstavby, ktorí zistili, že na mieste už absentujú akékoľvek pamiatky na pôvodné poslanie budovy a narušená je aj samotná modlitebňa pretože bočné steny sú vybúrané a namiesto nich je z oboch strán prístavba.

„Dlhé desaťročia sa využíval celý areál, vrátane modlitebne ako pekáreň a sklad,“ informuje samospráva, podľa ktorej Synagóga bola na Mierovej ulici zbúraná v 70-tych rokoch z dôvodu výstavby bytov na Sídlisku Stred.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross