No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TORNAĽA: V meste šliapu na päty neplatičom, vedú viac ako 800 exekučných konaní

tornala-msu1Mesto Tornaľa s približne 7,5 tis. obyvateľmi ide po neplatičoch oveľa viac ako po minulé roky. Koncom minulého roka počet exekučných konaní presiahol 830. Ako pre Rimava.sk uviedla hlavná kontrolórka Tornale Erika Győrfiová, väčšinu tvoria miestne dane, poplatky a to prevažne u fyzických osôb v celkovej sume viac ako 150 tisíc eur. V približne 130 prípadoch vedú na úrade aj osobitných príjemcov, ktorí dlhujú napríklad za nájom. Celkovo sa im podľa kontrolórky podarilo vlani vymôcť približne 43 tisíc eur. Podľa Győrfiovej dôvodom zvýšeného počtu exekúcií je aj legislatívna zmena, ku ktorej došlo od začiatku roka. Ako podotkla, po novom totiž budú exekúcie vedené elektronicky a môžu byť prideľované exekútorom z celého kraja.

Samospráva v porovnaní s rokom 2015 zvýšila voči dlžníkom mesta počty exekučných konaní viac ako o tretinu. „Vymáhame čoraz viac a platobná disciplína sa zlepšuje,“ povedal prednosta mestského úradu Ladislav Nagy a dodal, že sa zlepšil výber daní, ako aj starých dlžôb. „Je to výsledok veľmi potešivý. Ľudia si začali uvedomovať, že dane musí platiť každý,“ doplnil Nagy, podľa ktorého sa nemá očakávať rozvoj mesta, pokiaľ si ľudia nebudú plniť svoje občianske povinnosti pretože sa nedá fungovať len z podielových daní, ale niečo musí prispieť aj mesto napríklad na zariadenia samosprávy či Centrum voľného času.

Podľa prednostu je konsolidácia mesta mimoriadne úspešná. „Aj keď máme ešte veľa pohľadávok, ale napríklad už teraz nemáme problémy s financovaním, s dodávateľmi služieb, a všetko splácame včas,“ povedal Nagy a dodal, že zadlženosť mesta postupne tiež klesá aj kvôli tomu, že sa snažia využívať financie z projektov, grantov a nemusia zadlžovať mesto úvermi. „Robíme všetko transparentne, verejné obstarávania a nemáme sa čoho báť. Aj INECO nás pozitívne hodnotí,“ podotkol Nagy a dodal, že v meste aj tak podľa neho doháňajú to, čo sa malo urobiť pred 20-timi rokmi.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross