No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TORNAĽA: V zatopenej priepasti trénovali potápanie, k dispozícii mali aj dekompresnú komoru

28. novembra 2014 |  | 

morske_oko_tornalaV zatopenej priepasti nazývanej Morské oko v Tornali trénovalo tento týždeň potápanie viac ako dvadsať špecialistov. K dispozícii mali aj mobilnú dekompresnú komoru. Ako Rimava.sk informoval okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Rimavskej Sobote Marek Laššák, cvičenie takéhoto charakteru majú naplánované raz alebo dvakrát do roka, a to kvôli väčším hĺbkam, ktoré Morské oko ponúka. V okolí sú podľa hasičov len nádrže s menšou hĺbkou, Morské oko má pritom približne 40 metrov. Podľa Laššáka potrebujú potápači trénovať pravidelne, aj každý mesiac. „Musia si vedieť vypočítať a vymerať, kde a v akej hĺbke majú dodržiavať dekompresné prestávky,“ priblížil Laššák, podľa ktorého išlo pravdepodobne o záverečné cvičenie v tomto roku. K tréningu bežne podľa jeho slov využívajú plaváreň a jazerá, v zime pracujú aj pod ľadom.

V stredu a vo štvrtok sa cvičenia zúčastnilo 15 príslušníkov z Rimavskej Soboty, ktorí patria pod Banskobystrické krajské riaditeľstvo, ako aj záchranná brigáda so sanitkou zo Žiliny a poriečna polícia z Bratislavy. Ako Laššák pripomenul, okrem Banskobystrického kraja patrí pod ich obvod aj okres Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves.

Morské oko sa nachádza v areáli plážového kúpaliska v Tornali, pre potápačov bolo sprístupnené v uplynulých rokoch. Podľa jaskyniarov ide o raritu a prírodnú pamiatku, kde sa potápať môžu len skúsení potápači s oprávnením, pretože v minulosti sa tam utopil muž z Čiech. „Nepoznám takúto lokalitu, kde by bola takto sprístupnená jaskyňa,” povedal v minulosti pre Rimava.sk Ľudovít Gaál zo Správy slovenských jaskýň. Ako priblížil, priepasť sa zvonovite rozširuje smerom do hĺbky a je zaujímavá výverom artézkeho typu.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross