No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tornaľu bude pred prírodnými katastrofami varovať nový systém za štvrť milióna eur

Výstražný a varovný systém bez hraníc pre bezpečný život v meste Tornaľa – znie názov projektu, ktorý Tornaľčanom zabezpečí nový rozhlasový systém a zariadenia na predpovedanie nebezpečenstiev spôsobených počasím.

Mesto získalo takmer 241 tisíc eur, približne 12 tisíc zaplatia zo svojho

„Pociťujeme dopady zmeny klímy. Máme veľmi výdatné dažde v určitých intervaloch a chceme dopredu upovedomiť obyvateľov, aby sa pripravili na búrky, víchrice či na zhoršenie kvality ovzdušia,“ povedal pre Rimava.sk Róbert Mag – vedúci Odboru výstavby, životného prostredia a rozvoja mesta Mestského úradu v Tornali.

Článok pokračuje pod reklamou



Celkový rozpočet projektu je približne 253 tisíc eur. Zo zazmluvnených peňazí chce mesto kúpiť napríklad meteostanicu, ktorá bude v pravidelných intervaloch snímať teplotu a vlhkosť vzduchu. Ďalšou položkou je anemometer – meria rýchlosť a smer vetra. Okrem týchto zariadení by mal pribudnúť taktiež zrážkometer, ktorý vyhodnotí kvapalné i tuhé zrážky. Varovania a vyrozumenia budú riadené softvérom. Tieto položky však tvoria len necelých 10 tisíc z celkového rozpočtu. Najväčšiu sumu investuje mesto do rozhlasu.

„Varovný výstražný systém bude napojený na zrážkomer, anemometer a meteostanicu. Budú určené osoby, ktoré budú sledovať búrkovú činnosť a cez varovný výstražný systém budú obyvatelia upovedomovaní,“ vysvetlil Mag fungovanie systému v praxi. V prípade, že blížiace sa nebezpečenstvo zaznamenajú prístroje mimo pracovnej doby, budú môcť poverené osoby vysielať pomocou mobilu. „Po celom meste budú rozmiestnené reproduktory,“ doplnil vedúci odboru.

Rozhlas za približne 216 tisíc eur bude pozostávať zo 114 kusov hlásičov, uvádza sa v projekte. „Akustické hlásiče predstavujú diaľkovo ovládané koncové akustické prvky, ktoré sú ovládané z rozhlasovej ústredne,“ ozrejmuje mesto vo vypracovanom zámere s tým, že hlásiče budú rozmiestnené každých 150 až 200 metrov. Na to, aby rozhlas fungoval, musí mesto investovať aj do rozhlasovej ústredne či vysielacieho pultu, spoza ktorého budú rozhlas ovládať a prihovárať sa občanov.

„Tento systém bude napojený aj na systém civilnej ochrany cez Ministerstvo vnútra,“ informoval Mag s tým, že nový rozhlas určený pre varovný systém bude fungovať nezávisle od miestneho rozhlasu. „V prípade mimoriadnych udalostí môže nastať aj situácia, že v celom meste vypadne prúd. V tom prípade miestny rozhlas nebude fungovať,“ dodal.

Nový systém môže byť užitočný aj pre okolité obce. Tým, že bude napojený na centrálny systém Ministerstva vnútra SR, budú môcť byť informácie sprostredkované aj ďalej. „Informácie z oblasti civilnej ochrany dostávame z Okresného úradu v Revúcej. Informácie budú presnejšie, rýchlejšie a šité na mieru na situáciu v meste,“ ozrejmil Róbert Mag.

Momentálne mesto pripravuje verejné obstarávanie. „Po verejnom obstarávaní bude kontrola procesu verejného obstarávania na Ministerstve vnútra SR, následne sa pristúpi k realizácii,“ povedal Mag.

Samospráva získala financie z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo vnútra SR. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross