No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tretia septembrová sobota je Svetovým dňom Alzheimerovej choroby už štvrťstoročie

20. septembra 2019 |  | 

Z dôvodu globálnemu nárastu počtu ľudí, postihnutých Alzheimerovou chorobou je 21. september už od roku 1994 vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za Svetový deň Alzheimerovej choroby. Tomuto ochoreniu a postihnutým na celom svete patrí však nielen celý mesiac september, ale vlastne celý rok. Každý regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), banskobystrický nevynímajúc, uskutočňujú množstvo výchovno-vzdelávacích aktivít predovšetkým medzi seniormi, ale napríklad vlani aj so žiakmi vyšších ročníkov základných škôl, študentami gymnázií, stredných odborných škôl a učilíšť. Rimava.sk o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Alzheimerova choroba postihuje približne 50- až 60-tisíc ľudí na Slovensku, dotýka sa 150 až 200-tisíc rodinných príslušníkov a opatrovateľov a až 30 miliónov ľudí na celom svete. „Toto neurodegeneratívne ochorenie mozgu zbavuje človeka schopnosti pamätať si, myslieť, poznať blízkych tým, že dochádza k zániku mozgových buniek a ku zmene látkovej premeny v mozgu. Je to najčastejšia forma demencie - spôsobuje poruchy mozgu a úpadok jeho činnosti. Spočiatku ide o poruchy tzv. kognitívnych funkcií (myslenia, pamäti, úsudku), zhoršovanie krátkodobej pamäti, neschopnosť vykonávať niektoré zložitejšie činnosti, stratu orientácie v priestore, blúdenie, zlý časový odhad, zmätenosť, či o problémy s vyjadrovaním a rozhodovaním sa,“ priblížila. Ako doplnila, neskôr nastáva celková zmena osobnosti, zhoršovanie dlhodobej pamäti, problémy s hygienou, obliekaním, jedlom, nespoznávanie známych osôb, celkový úpadok osobnosti a závislosť na pomoci iných osôb.

Podľa jej slov medzi preventívne opatrenia patrí nevyhnutnosť udržiavať si pod kontrolou všetky rizikové faktory, ako je nadváha, krvný tlak, cholesterol, hladina krvného cukru.  V stravovaní je dôležitá striedmosť a správne zastúpenie živín s dostatkom ovocia a zeleniny. Dobré pri ochorení Alzheimerom sú aj potraviny, ktoré majú vysoký obsah dobrých tukov. Pravidelné cvičenie môže významne zlepšiť schopnosť vykonávať bežné aktivity denného života, zlepšuje priestorovú orientáciu, zlepšuje kognitívne funkcie. Vhodné sú napr. rýchla chôdza aspoň 3 x do týždňa, strečing, balančné cvičenia a iné aeróbne cvičenia najlepšie pod dohľadom odborníka. Pravidelný „tréning mozgu“ – ako čítanie, lúštenie krížoviek, stretávanie sa priateľmi a vzájomná komunikácia, jednoduché matematické výpočty či slovné cvičenia aktivujú nervové bunky a zlepšujú celkový výkon mozgu. Návody na cvičenia nájdete napr. na stránke http://www.alzheimer.sk/Content/cd/index.htm

Zdroj: Rimava.sk FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross