No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Trolovia či hejteri. Kto sú to a aké majú úmysly? To sa dozviete na diskusii v Čiernom orlovi

Kde sa rodia trolovia? Kto to vlastne sú a o čo im ide? Vo štvrtok, 23. augusta, sa môžete o nich dozvedieť niečo viac. V priestoroch Čierneho orla v Rimavskej Sobote o 18:00 hod.

budú o nich diskutovať novinár Daniel Hoťka zo SME, aktivista Jakub Pohle a Andrej Boros z rimava.sk. Vstup je voľný.

Na Slovensku je vyše 3,5 milióna ľudí, ktorí používajú internet. Mnoho z nich sa denne zapája do online diskusií na sociálnych sieťach a pod článkami médií. Nie všetkým však ide o kultivovanú diskusiu k veci. Okrem ľudí, ktorí chcú jednoducho prejaviť svoj názor, sa čoraz častejšie stretávame aj s internetovými trolmi.

„Internetový trol je jedinec, ktorý sa svojimi komentármi a príspevkami na internete snaží vyprovokovať čo najviac ľudí. Bežne si pritom vyberá témy s politikmi, náboženstvo či iné oblasti, ktoré sú podľa možností čo najkontroverznejšie,“ píše na portáli Inflow študentka Informačných štúdií a knihovníctva Masarykovej univerzity. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú v diskusiách aktívnejší. No pritom debatu vôbec nikam nesmerujú a točia sa okolo detailov, ťahajú sa za slovíčka, často uvádzajú nepravdivé tvrdenia alebo úplné výmysly. Niekedy zámerne zaplavia diskusné vlákna nezmyselnými textmi, ktoré mnohonásobne nakopírujú. „Majú rôzne stratégie, ako zmiasť diskutujúcich a ďalších, ktorí si ich komentáre len čítajú. Záleží od toho, aký majú cieľ. Často sa za ich profilom skrýva vymyslená identita s fotkou mačiatka v profile,“ hovorí Veronika Klindová z iniciatívy #somtu.

Kto sú teda trolovia na sociálnych sieťach? Falošné profily, hejteri, platení diskutéri? Aké sú ich motivácie? Príďte vo štvrtok do Čierneho orla hľadať odpovede, alebo položiť dôležité otázky. Diskusiu v Rimavskej Sobote spoluorganizuje občianska iniciatíva Rimavská kaviareň.

Diskusia je súčasťou série #somtu offline, ktoré sa konajú v rôznych mestách po Slovensku. Tieto diskusie sa konajú s podporou Veľvyslanectva Holandského kráľovstva a vstup na ne je bezplatný. Séria otvára debaty, ktoré ľudí trápia v online svete sociálnych médií. Organizátori veria, že aj o pálčivých otázkach sa dá diskutovať slušne a s rozvahou a to dokonca aj naživo.

Viac o #somtu: https://www.facebook.com/groups/somtu/.

Zdroj: Občianska iniciatíva Rimavská kaviareň FOTO: visualhunt.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross