No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Učitelia ako pestúnky, aj takto chceli poukázať na situáciu v školstve

skolaUčitelia v niektorých školách v Rimavskej Sobote boli počas dnešného dňa ako pestúnky, v rámci dňa Babysitting day. Medzi približne 470 školami na Slovensku sa do tejto akcie zapojili štyri školy v meste, ako jediná stredná škola Obchodná akadémia a tri základné školy, ZŠ P. Kellnera Hostinského, ZŠ M. Tompu a Evanjelická základná škola Zlatice Oravcovej. Touto akciou chcú školy poukázať na situáciu v slovenskom školstve. Približne pred mesiacom sa do protestu zapojilo, vtedy ako jedna z mála škôl v okrese, Gymnázium Ivana Kraska v Rimavskej Sobote, kedy učitelia protestný deň využili na lekárske prehliadky.

„Venovali sme sa deťom, vianočnou výzdobou sme zdobili triedy, rozprávali sme sa s nimi na rôzne témy,“ uviedla pre Rimava.sk učiteľka z Obchodnej akadémie Alena Kováčová. Ako ďalej poznamenala, žiaci tento deň zakončili predstavením v rimavskosobotskom kine Orbis.

Podobný program mali aj v Evanjelickej základnej škole Z. Oravcovej. Ako pre Rimava.sk povedal riaditeľ školy Radomír Leicher, požiadavku učiteľov zorganizovať tento deň rešpektoval. „Ako zamestnávateľ som túto ich požiadavku akceptoval,“ dodal riaditeľ, podľa ktorého si učitelia pripravili pre žiakov v jednotlivých triedach debaty na rôzne témy a aktivity.

Učiteľ anglického jazyka z tamojšej základnej školy Martin Balló si pre žiakov pripravil konverzačné hry v cudzom jazyku. „Riešil som to takto v každej triede, kde vyučujem, ale podobné konverzačné hry praktikujem často. Takže deti boli na to zvyknuté. Keďže sa však neskúšalo a neznámkovalo, žiaci si to pochvaľovali,“ poznamenal učiteľ.

Na protest reagovalo aj ministerstvo školstva, podľa ktorého je učiteľ povinný vykonávať priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť. „Má teda vykonávať činnosti podľa dojednaného druhu práce v pracovnej zmluve a ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou ustanovené v pracovnom poriadku,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Podľa ministerstva však akciou Babysitting day učiteľ nevykonáva v pracovnej zmluve dojednaný druh práce a zamestnávateľ to môže považovať za porušenie pracovnej disciplíny.

Zdroj: Rimava.sk, Ministerstvo školstva SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross