No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mladí umelci sa v polovici augusta opäť stretnú na Letavách

Letavy 2013Mladí umelci z rôznych kútov Slovenska ale aj zo zahraničia sa v polovici augusta opäť stretnú v rekreačnom stredisku Kokava-Línia, v letnom tábore výtvarníkov, literatúry, fotografie, divadla, hudby a tanca LETAVY. V poradí 28. ročník známeho umeleckého workshopu prináša osvedčené dielne aj niekoľko noviniek a tiež pestrý večerný program počas celého týždňa.

V areáli rekreačného strediska sa bude od 11. do 18. augusta pracovať v trinástich dielňach. Ako pre Rimava.sk povedal zakladateľ a jeden z organizátorov Letáv Marian „Maňo“ Lacko, po štyroch rokoch tentokrát obnovia dielňu bábkarskej tvorby, v ktorej nevznikne len predstavenie ale účastníci vyrobia aj samotné bábky. "Tanečnú dielňu po prvýkrát v histórii Letáv povedie muž, tanečník, choreograf a pedagóg Ladislav Cmorej," avizuje Lacko a dodáva, že v hudobno-textárskej dielni by mal vzniknúť klip. S tradične vysokým záujmom sa stretla dielňa hereckej tvorby, ktorú povedie známa herečka Jana Oľhová. Ako Marian Lacko potvrdil, dielňa sa zaplnila krátko po spustení registrácie. Na výber sú však ďalšie, na Letavách nebude chýbať pantomíma, stand-up comedy, herecko-režijná aj literárna dielňa, ale tiež kresba, maľba, keramika, umelecké kováčstvo a digitálna fotografia.

Po "pracovných" dňoch čaká na účastníkov tábora ale aj ostatných priaznivcov Letáv pestrý večerný program – divadlo či koncerty. Umelecký workshop zavŕši nočná vernisáž, ale aj vystúpenie speváčky Zuzany Mikulcovej a jej kapely, o folkový záver Letáv sa postará Martin Geišberg a Miro „Nany“ Hudák, Spontánne hudobné zoskupenie z Prievidze.

LETAVY majú za sebou dlhoročnú históriu. Založili ich v roku 1985 študenti Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici ako každoročný plenér bývalých študentov školy (odkiaľ pochádza i názov LETAVY – Letný tábor výtvarníkov). Pôvodný zámer sa postupne zmenil do dnešnej podoby a prirodzenou cestou vznikol najväčší umelecký tábor na Slovensku nielen počtom účastníkov, ale aj počtom a kvalitou ponúkaných dielní. V rekreačnom stredisku Kurinec pri Rimavskej Sobote sa Letavy konali 17 rokov. Po začatí rekonštrukcie Kurinca sa šesťkrát uskutočnili na Krokave, potom sa presunuli do rekreačného strediska Kokava – Línia v okrese Poltár.

Dvadsiaty ôsmy ročník umeleckého tábora LETAVY organizujú Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci so Základnou umeleckou školou. Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a sponzorov z radov podnikateľov a súkromných osôb.

Letavy 2013

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross