No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Unikátnu výstavu šiat cisárovnej Sisi môžete vidieť už len do polovice júna

14. júna 2019 |  | | |

Výstavu s názvom Vaše veličenstvo Sisi. Šaty a kostýmy cisárovnej Sisi od Noci múzeí, 18. mája, videlo už viac ako tisíc návštevníkov. Ak sa chcete k nim pridať a vidieť unikátnu výstavu, ktorá je venovaná róbam a šatám rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej nazývanej Sisi, tak by ste sa mali poponáhľať do Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Garderóbu jej veličenstva môžete vidieť už len do nedele 16. júna.

„Autorkou replík šiat je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő, ktorá navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou cisárovnej Alžbety. Rodina Moniky Czédly sa zaoberá šatami od roku 1866. Jej prastarý otec Ferenc D´Elia práve v tomto roku založil v Budapešti obchod so šatami pod názvom D´Elia. Medzi ich klientmi bola aj srbská kráľovná Natália, a pravdepodobne ich navštívila aj cisárovná Alžbeta. Mónika Czédly je pokračovateľkou módneho salónu D´Elia,“ priblížila Martina Oštrom Mareková, PR-referentka, lektorka múzea.

Podľa jej slov na 140. výročie korunovácie Sisi za uhorskú kráľovnú (1867 - 2007) vyhotovila Mónika Czédly prvú repliku šiat cisárovnej. Ako ozrejmila, boli nimi korunovačné šaty podľa fotografie Emila Rabendinga z roku 1866, ktoré si Sisi obliekala počas korunovačných slávností. V roku 2017 Mónika Czédly ušila repliku diamantových korunovačných šiat, ktoré mala Sisi na sebe oblečené v deň svojej korunovácie (6. júna 1867). „Najzaujímavejšia je sukňa s vlečkou, ktorá je dlhá 480 cm. Zostrojenie tejto časti šiat trvalo niekoľko mesiacov a jej vyšívanie vzorom v podobe orgovánu trvalo jeden a pol mesiaca osem hodín denne. Za repliku diamantových korunovačných šiat získala Mónika Czédly cenu Majstrovské remeselnícke dielo,“ avizuje Mareková.

Okrem korunovačných šiat môžu návštevníci vidieť repliku jazdeckých šiat, maďarského ornátu, dvorného ornátu s červenou zamatovou vlečkou, bálové šaty zdobené rubínovou garnitúrou alebo šaty so švajčiarskou blúzkou a bernským opaskom. Šaty sú šité ručne a zhotovené na základe originálnych fotografií alebo malieb.

„Jej cieľom je, aby výstavou popularizovala maďarských remeselníkov, pretože šaty sú zhotovené práve vďaka rukám talentovaných remeselníkov. Kópie šiat boli vystavené na mnohých miestach v Maďarsku, Nemecku i na Slovensku. Po ukončení výstavy v Rimavskej Sobote, šaty poputujú do chorvátskej Opatije,“ doplnila PR referentka.

Výstava šiat, v Gemersko-malohontskom múzeu však takpovediac nie je náhodou. Ako povedala pre Rimava.sk riaditeľka múzea Oľga Bodorová, stimulom priniesť túto výstavu do mesta bolo aj niekdajší názov terajšieho Hlavného námestia. To sa kedysi nazývalo ako Alžbetino námestie. „Aj takto sme si chceli pripomenúť cisárovnú Sisi,“ poznamenala riaditeľka.

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: GMM


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross