No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Unikátny projekt buniek v jelšavskom kaštieli je nominovaný na prestížnu európsku cenu za architektúru

Zdroj: Miesarch.com

JELŠAVA – Ďalší úspech jelšavského kaštieľa Coburgovcov. Kultúrna pamiatka je oficiálne nominová na ocenenie Mies van der Rohe Award 2024.

O úspechu unikántneho projektu informoval na svojom Facebooku primátor mesta Milan Kolesár. "S potešením vám môžeme oznámiť, že Bunky Jelšava sú oficiálne nominované na prestížnu európsku cenu za architektúru Mies van der Rohe Award 2024. Cena sa udeľuje každé dva roky vo veľmi silnej konkurencii. Je to česť byť medzi slovenskými nomináciami a tešíme sa," uviedol Kolesár.

Článok pokračuje pod reklamou


Projekt buniek, za ktorým ako investor stojí občianske združenie (OZ) Čierne diery, sú výsledkom práce architektov Petra Lényiho, Ondreja Marka, Mariána Luckého a Lenky Boreckej. Vďaka nim môžu návštevníci na vlastnej koži pocítiť ducha historickej budovy a sledovať proces obnovy z jedinečného priestoru.

Projekt Bunky Jelšava umožňuje navštevovať kaštieľ v procese obnovy a spoznávať jeho jednotlivé vrstvy od výzdoby 18. storočia až po surové zásahy socializmu. Je gestom, ako možno oživiť schátraný kaštieľ aj bez toho, aby boli aktuálne k dispozícii milióny eur na celkovú rekonštrukciu. Projekt je do priestorov kaštieľa vložený veľmi citlivo, aby umožňoval vnímanie národnej kultúrnej pamiatky a jej ďalšiu obnovu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross