No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Unikátny projekt Sendreiovcov a Štátneho orchestra Žilina: Odohrali koncerty pred vypredanými hľadiskami

8. decembra 2023 | | |  | 
Zdroj foto: Vladimír Sendrei, Roderik Kučavík

Ešte začiatkom októbra sa v Žiline a Martine uskutočnili koncerty v jedinečnom spojení kapely Sendreiovci & Kokavakere Lavutara a Štátneho komorného orchestra Žilina.

V Dome umenia v Žiline a v Kine Moskva Martin sa postavili pred vypredané hľadiská. "V dnešnej dobe je to úspech vo zviditeľňovaní a prezentovaní rómskej kultúry v podaní rómskej hudby a rómskeho spevu v multikultúrnom spojení Štátneho komorného orchestra zo Žiliny prostredníctvom spoločných koncertov s našim hudobným zoskupením,“ povedal pre Rimava.sk Vladimír Sendrei, spevák a predseda Kultúrno – výchovného občianskeho združenia Láčho drom.

Poslaním projektu bola práve reprezentácia rómskej kultúry a jej priblíženie majoritnému (nerómskemu) obyvateľstvu. "Organizáciou dvoch koncertov za účasti profesionálnych umelcov komorného orchestra sme zvýšili povedomie a hlásenie samotných Rómov k rómskej kultúre, k svojej menšinovej identite a predstavili širokej verejnosti spojenie profesionálneho štátneho zoskupenia so známym rómskym hudobným zoskupením na Slovensku i v zahraničí. Realizáciou projektu sme chceli podporiť a formovať otvorenú multikultúrnu spoluprácu,“ doplnil Sendrei.

Séria dvoch koncertov v skomponovaných skladbách známeho skladateľa Slavomíra Soloviča, pod taktovkou známeho dirigenta Adriana Kokoša a režiséra programu Vladimíra Sendreia, bolo spojenie živelnosti rómskeho folklóru a nekompromisnosti a dôslednosti vážnej hudby, spracovaním vybraných skladieb rómskeho folklóru do orchestrálnej podoby, čo je unikátnym počinom nielen doma, ale aj v zahraničí.

Projekt bol finančne podporený Fondom na podporu kultúry národnostných menšín Slovenskej republiky.


PR článok
Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty. Kontakt: [email protected]


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross