No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ÚRAD PRÁCE: Vzdelávanie nateraz sami nerealizujú, nezamestnaným ho však preplatia

ilustračné fotoRimavskosobotský úrad práce v súčasnosti nerealizuje vzdelávacie kurzy, dôvodom je, že na ne prebieha verejné obstarávanie. Pre Rimava.sk to potvrdila hovorkyňa úradu Júlia Antalová. Ako však informovala, pre uchádzačov o zamestnanie pripravujú vzdelávacie aktivity. Ide o kurzy  kuchár – kuchárka, pilčík - obsluha ručnej motorovej reťazovej píly,  výchova a vzdelávanie osôb na obsluhu motorových vozíkov, zvárač. Na tieto vzdelávacie aktivity úrad zabezpečoval verejné obstarávanie.

"Najväčší záujem je o kurz Opatrovateľstvo, na ktorý prebieha centrálne verejné obstarávanie," uviedla hovorkyňa úradu práce.

Ako spomenula, uchádzač o zamestnanie si môže v zmysle zákona zabezpečiť vzdelávanie a prípravu pre trh práce z vlastnej iniciatívy, individuálne. Ak si na základe kurzu nájde prácu, úrad mu vzdelávanie môže preplatiť aj v plnej výške, najviac však v sume 600 eur.

Podľa Antalovej príspevok na vzdelávanie a prípravu pre trh práce sa poskytuje na základe písomnej žiadosti. Jej súčasťou má byť pracovná zmluva, uzatvorená najmenej na šesť mesiacov alebo doklad o oprávnení na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti, ktoré vzniklo po absolvovaní vzdelávania. K žiadosti je potrebný aj doklad o absolvovaní vzdelávania, ktoré súvisí s výkonom zamestnania a tiež doklad o úhrade nákladov.

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Rimavská Sobota dosiahla v januári 32,24 percent.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross