No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Úsek R2 Kriváň – Mýtna: Mostní špecialisti sa pripravujú na výstavbu v smere do Lučenca

Foto: Národná diaľničná spoločnosť

MÝTNA – Mostní špecialisti pokračujú vo výstavbe budúcej najdlhšej estakády Slovenska v údolí Kriváňa. Aktuálne sa pripravujú na výstavbu celku, ktorý bude vysúvaný v druhom smere než doteraz, a to v smere do Lučenca.

Pre Rimava.sk to potvrdila hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková. Pokračovala, že špecifikom bude to, že výsuv segmentov bude v dvojpercentnom klesaní.

"Viditeľný progres je aj na zvyšných mostoch R2 Kriváň – Mýtna. Dokončujú sa piliere, ukladajú sa výstuže a prebieha betonáž. Estakáda, ktorá je dominantou stavby, bude mať dĺžku 4 374 metrov, je rozdelená na osem dilatačných celkov budovaných technológiou mostnou výsuvnou skružou, letmej betonáže a technológiou postupného výsuvu nosnej konštrukcie," doplnila.

Článok pokračuje pod reklamou


Kým v prvej etape prebiehal výsuv 13 segmentov od pomyselného stredu mosta na smer do Zvolena v dvojpercentnom stúpaní, aktuálne budú vysúvané segmenty v opačnom smere a v dvojpercentnom klesaní. "Mostní experti musia tomuto faktu prispôsobiť spôsob a techniku stavby, pretože kým nosná konštrukcia nebude mať na podpere dostatočný prítlak, bude potrebné pri výsuve konštrukciu brzdiť – pomocou sústavy dutých valcov a predpínacích tyčí. Nosná konštrukcia sa vysúva v združenom priereze, čo znamená, že každý zo segmentov sa vysúva v plnej šírke mostu, teda 27,5 metrov," vysvetlila hovorkyňa.

Na častiach, ktoré sú už vysunuté, začali práce na realizácii príslušenstva, teda postupne bude prebiehať montáž ríms, izolácií, asfaltových a betónových vrstiev, zábradlí či zvodidiel a protihlukových stien. 

Ako pokračuje výstavba celého úseku?

"Úsek R2 Kriváň – Mýtna je dlhý viac než 9 kilometrov. Na mostných objektoch sa kladú tyčové prefabrikáty, pokračujú práce na realizácii nosnej konštrukcii, vonkajších a vnútorných ríms estakády na konci úseku a realizujú sa posledné piliere estakád. Na rýchlostnej ceste sa aktuálne pracuje na zemných prácach, odkope materiálu a na realizácii násypov," uviedla s tým, že okrem toho sa osádzajú prefabrikované betónové dielce na oporných múroch, na ktorých sa takisto realizujú i zemné práce. 

O R2 Kriváň – Mýtna

Začiatok úseku R2 Kriváň – Mýtna nadväzuje na úsek R2 Pstruša – Kriváň. Koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, ktorého odovzdanie motoristom sa uskutočnilo v decembri minulého roka. R2 je vedená v údolí Krivánskeho potoka medzi pohoriami Slovenského Rudohoria, Poľany a Javoria. Motoristi po dostavbe získajú bezpečné diaľničné spojenie z Bratislavy až po Lučenec. Moderná štvorprúdovka odľahčí okolité obce i cestu prvej triedy od tranzitnej dopravy.

Foto: Národná diaľničná spoločnosť

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross