No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Úspech prvého cyklu Projektu RUINY

10. augusta 2016 |  | |

ruinyPrónayho kaštieľ v časti Opatová v Lučeneci vidieť z cesty len minimálne. Zeleň siahajúca až po vrch múrov zahaľuje obyvateľom a okoloidúcim bohatstvo, ktoré sa za nimi ukrýva. Niekedy sa však oplatí ísť za hranice a skúsiť šťastie tam, kde to iní vzdali.

Za novo vzniknutým projektom RUINY, ktorého prvý cyklus sa konal 6.augusta v Prónayho kaštieli, stoja mladí ľudia, ktorí povyšujú umenie nad voľný čas a sú ochotní mu obetovať svoj komfort. Hlavnými organizátormi festivalu sú Lučenčan Dávid Petráš a Rimavskosoboťan Štefan Szabó. Ich cieľom je prinavrátiť schátraným budovám strateného Genia Loci, prepojiť ho so súčasným umením a dať tak ľudom možnosť stretnúť sa na nezvyčajných miestach.

Výstava Samuel KriškaPo náročných mesiacoch organizácie prišiel deň, kedy sa brány kaštieľa otvorili aj pre verejnosť. Pred začatím hudobného programu mali návštevníci možnosť prejsť sa chodbami kaštieľa a zároveň zhliadnuť výstavy mladých umelcov, ktore boli doplnkom festivalu súčasnej a experimentálnej hudby. Ako vystavujúci sa predstavili Katarína Škamlová, Kristína Kandriková a Samuel Kriška.

Zámerom práce Kataríny Škamlovej, študentky na Katedre grafiky a iných médií na VŠVU, bolo pozorovanie plynutia a zhmotňovania času na určitom mieste v určitom čase. Išlo o denníkové zápisky, ktorých snahou je prostriedky zovšeobecniť do jednotného jazyka v zázname času. Študentka maľby Kristína Kandriková predstavila projekt, v ktorom zisťovala, či je samostatná vrstva svojbytná bez toho, aby ju nasledovali, či predchádzali iné vrstvy.

Absolvent PDF UMB odbor učiteľstvo výtvarného umenia Samuel Kriška dokázal svojou tvorbou umeleckú variabilitu, čo ľudí zaujalo. Výtvarné umenie doplnili aj Filip Kmeť so zvukovo-vizuálnou inštaláciou Modify a Alexandra Galambová, ktorá premiérovo predstavila svoj najnovší fotografický projekt, na ktorom pracovala viac ako rok.

Štefan Szabó

Rimavskosoboťan Štefan Szabó

Hlavný hudobný program otvoril Dávid Petráš. Ten sa vo svojej tvorbe venuje rozsiahlym zvukovým plochám, ktoré vznikajú kombinovaním a nahrávaním hudobných i nehudobných motívov. Nasledovalo duo Ján Fiala (vibrafón, bicie) a Štefan Szabó (gitara), ktorí vo svojom repertoári predstavili niekoľko komponovaných, ale aj improvizovaných skladieb. Atmosféra festivalu vyvrcholila za prítomnosti hlavného hudobného hosťa Davida Kollára, ktorý je právom označovaný za jednu z najvýraznejších osobností slovenskej experimentálnej tvorby. Predstavenie bolo kombináciou premietania filmu Stretnutie, ku ktorému David Kollár komponoval hudbu, a jeho hudobnou improvizáciou.

Festival prišla podporiť takmer stovka nadšencov z rôznych kútov Slovenska. Spokojnosť organizátorov tak bola na mieste. Veria, že si ľudia odniesli pozitívne zážitky a že projekt bude postupne rásť. Momentálne ich myšlienky smerujú už k druhému cyklu.

Zdroj: Projekt RUINY - Alexandra Galambova


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross