No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Už ste vyskúšali, ako vidia korisť dravé vtáky?

perex-muzeumAko vidia korisť dravé vtáky? Ako živočíchy pomocou svojho čuchu nájdu koniec pachovej stopy? Na to, aby ste to zistili či dokonca vyskúšali nemusíte mať superschopnosti 🙂 Stačí ak navštívite výstavu v Gemersko-malohontskom múzeum v Rimavskej Sobote, kde si pre vás pripravilo Bratislavské regionálne ochranárske združenie od 12. októbra výstavu s názvom Život hraboša severského panónskeho. Počas výstavy, ktorá potrvá až do 30. novembra budete môcť okrem vyššie spomínaného nazrieť aj do hrabošej nory, vyskúšať si určovanie drobných cicavcov vo vývržkoch sov a mnoho ďalších aktivít.

V múzeu však od 4. októbra otvárajú ďalšiu výstavu, v ktorej nazriete do minulosti krajčírstva. Ako ďalej Rimava.sk informovali z Gemersko-malohonstkého múzea, výstava prestaví dejiny krajčírstva v Rimavskej Sobote v období od vzniku krajčírskeho cechu pravdepodobne na prelome 16. a 17. storočia až do polovice 20. storočia. „Prezentované budú cechové insígnie rimavskosobotského krajčírskeho cechu (cechová zvolávacia tabuľa, cechová zástava, pečatidlo, kalamár) a typické krajčírske pomôcky, ako aj šijacie stroje slávnych výrobcov z rôznych období.“ Okrem toho si návštevníci budú môcť prečítať dvojjazyčný slovensko-maďarský text o dejinách krajčírstva v Rimavskej Sobote, doplnený o fotografie.

Dermoplastický preparát gaviála indického

Dermoplastický preparát gaviála indického

Nezabúdajú však ani na predmet mesiaca. Ten októbrový priblížil jedného z ohrozených živočíšnych druhov, gaviála indického, ktorý je blízky príbuzný krokodílom. „Kedysi obýval všetky veľké riečne systémy indického subkontinentu. V súčasnosti je však kriticky ohrozený. Vo voľnej prírode žije dnes už len približne 235 jedincov tohto druhu,“ povedala biologička múzea Monika Gálffyová, podľa ktorej jeho drastické zníženie početnosti bolo a je spôsobené ničením jeho životného prostredia, nadmerným rybolovom a lovom gaviálov kvôli koži a trofejam.

Podľa jej slov dospelé jedince sú v priemere dlhé 3,5 – 4,5 m, aj keď niektoré samce môžu mať aj 6 metrov. Ako spomenula, pri liahnutí sú mláďatá dlhé približne 35 centimetrov a dĺžku 1 meter dosiahnu vo veku 18 mesiacov.

„Dermoplastický preparát gaviála indického pochádza pravdepodobne ešte zo zbierok Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote, ktorého riaditeľom bol Ján (János) Fábry, jeden zo zakladateľov a prvý riaditeľ Gemersko-malohontského múzea. Ján (János) Fábry na škole založil zbierku učebných pomôcok. V školskom roku 1914/1915 kúpili dermoplastický preparát gaviála spolu s ďalšími učebnými pomôckami a preparátmi, za spolu 80 korún, od Jenő Tótha,“ priblížila Gálffyová a dodala, že postupom času sa časť zbierok gymnázia stala súčasťou prírodovedného kabinetu Základnej školy na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote, ktorá ho spolu s ďalšími učebnými pomôckami darovala v roku 1990 Gemersko-malohontskému múzeu.

Vystavený dermoplastický preparát gaviála indického môžu návštevníci obdivovať od 3. do 31. októbra 2016, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00 hod. Počas otváracích hodín je návštevníkov k dispozícii aj stála vlastivedná expozícia a Protifašistický odboj a SNP v Gemeri-Malohonte.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross