No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Babinci sa bojovalo o šatku Márie Széchi

23. augusta 2010 |  | 

V obci Babinec v okrese Rimavská Sobota sa počas víkendu na stredovekom rytierskom turnaji bojovalo o šatku muránskej venuše Márie Széchi. Svoje umenie pred početnou diváckou kulisou v sobotu popoludní predviedlo niekoľko rytierov z Tovarišstva starých bojových umení a remesiel. Tí okrem rytierskych súbojov zaujali individuálnymi aj skupinovými ukážkami zachádzania so stredovekými zbraňami. "Skvelým programom nám vyplnili celé sobotňajšie popoludnie," hovorí starosta obce Jaroslav Benda, podľa ktorého trojdňové podujatie "stretnutie pod Turničkou" dopadlo nad jeho očakávania. Ako Benda tvrdí, na víkendovom podujatí sa zišlo priebežne viac ako tisíc účastníkov. Večerný program v podaní skupiny Senzi Senzus a diskotéka podľa slov starostu prilákali viac ako 600 návštevníkov.

Na piatkové ochotnícke predstavenie divadla z Rimavskej Píly, ktoré bolo podľa starostu veľmi dobre naštudované, sa prišlo pozrieť viac ako 140 ľudí. "Na obec so 74 obyvateľmi je to veľmi dobré," povedal pre Rimava.sk Benda. Súčasťou podujatia bolo predstavenie Spektakulárnej divadelnej spoločnosti z Rimavskej Soboty či folklórneho súboru Vepor z Klenovca.

Pod Turničkou, ako domáci nazývajú zvonicu v centre obce, sa pravidelne stretávajú štvrtým rokom, kedy obec oslávila 600 rokov od prvej písomnej zmienky.

V Babinci bol v sobotu zároveň otvorený zrekonštruovaný prístrešok  studničky na vodu. Obec na opravu získala viac ako 1600 eur z grantového programu miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont. Celá suma projektu bola podľa starostu navýšená ešte o približne tisíc eur. "Je súčasťou Gotickej cesty, chodia tadiaľto často cyklisti, ktorí si budú mať teraz kde odložiť bicykle či posedieť na lavičkách," dodáva Benda.

Podľa slov Jaroslava Svoreňa z Únie Slanej a Rimavy, ktorá je jedným z organizátorov stredovekého rytierskeho turnaja, podujatie začali, aby sa nadviazalo na cestu Márie Széchi, ktorá vedie obcami Kraskovo, Horné Zahorany, Babinec či Lukovištia. "Je vlastne na zástupcoch týchto obcí, že akým spôsobom podchytia tento nápad a akým spôsobom ho budú ďalej realizovať," uviedol pre Rimava.sk Svoreň.

[flashvideo filename=http://www.rimava.sk/video/stredoveky_serm_babinec.flv /]

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Na stredoveký jarmok prišli ľudia aj napriek dažďu


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross