No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V čerpaní finančnej pomoci je R. Sobota na konci, Tornaľa a Lučenec na špici okolitých miest

Úrad Vlády Slovenskej republiky prevádzkuje stránku centrálneho registra projektov, ktorá obsahuje databázu podporených projektov. Po nedávnej aktualizácii stránka už umožňuje hľadať podporené projekty aj podľa prijímateľa. Redakcia Rimava.sk sa pozrela na okolité mestá, aké projekty realizovali a koľko verejných financií na ne vyčerpali. Spomedzi samospráv v blízkom okolí je Rimavská Sobota na chvoste rebríčka v čerpaní nenávratnej a návratnej finančnej pomoci z verejných zdrojov. Samospráva hlboko zaostáva za mestami ako je Lučenec, Hnúšťa, Tisovec, Fiľakovo, Revúca či dokonca obcou Jesenské.

Centrálny register projektov (CRP) je zoznamom projektov financovaných formou návratnej a nenávratnej finančnej pomoci z verejných prostriedkov (vrátane tzv. eurofondov) zriadený na základe uznesenia vlády SR č. 689/2011.
 Rekordérom je sedemtisícové mesto Tornaľa, v minulom roku vyčerpalo viac ako 11 mil. eur. Samospráva z nich použila takmer 10 mil. eur na výstavbu hnedého priemyselného parku. Rovnako vystavala aj multifunkčné ihrisko pre jednu z tamojších základných škôl.

Lučenecká samospráva za posledných 5 rokov (obdobie od 2012 do 2017) vyčerpala vo výške okolo  7,2 mil. 19 eur*. Použila ich na rekonštrukciu radnice, synagógy, ale aj na vybudovanie dopravného ihriska pre materskú školu. Taktiež ich použili na materiálno-technický rozvoj športu a v neposlednom rade im štátne financie pomohli pri organizácii majstrovstiev sveta v parašutizme.

Porovnanie úspešnosti okolitých miest:
Tornaľa - 11 mil. €
Jesenské - 8,3 mil. €
Lučenec - 7,2 mil. €
Hnúšťa - 5,2 mil. €
Fiľakovo - 2,54 mil. €
Revúca - 1,54 mil. €
Tisovec - 0,6 mil. €
Rim. Sobota - 0,57 mil. €
Pred Rimavskou Sobotou je aj Fiľakovo (vyčerpaných viac ako 2,54 4 mil. eur) i Hnúšťa, ktorá využila vyše 5,2 mil. eur. Financie použili v Hnúšti nielen na dobudovanie kanalizácie v meste, revitalizáciu centra, ale aj na výstavbu viacúčelového ihriska, rekonštrukciu plochej strechy na materskej škole či na skládku TKO a zvozovú oblasť – uzatvorenie, rekultivácia a monitorovací systém.

Ďalším mestom je Revúca s vyčerpanými financiami vo výške takmer 1,54 2,3 mil. eur, ktoré využila na rekonštrukciu budovy Prvého slovenského gymnázia, na materiálne zabezpečenie činnosti futbalových klubov či na nákup čistiacej techniky pozemných komunikácií pre mesto. Za Revúcou nasleduje Tisovec, ktorý vyčerpal viac ako 601 tis. eur. Takmer 40 tis. eur použil na projekt monitorovacieho kamerového systému v meste a viac ako 560 tis. eur vyčerpal na mestskú kompostáreň.

Na poslednom mieste z okolitých samospráv je Rimavská Sobota, ktorá za posledných 5 rokov vyčerpala skoro 570 tis. eur. Najväčšiu čiastku, približne 532 tis. eur, využije na zníženie energetickej náročnosti budov Mestského úradu.

V databáze však nájsť i obce. Jednou z nich je aj Jesenské, ktoré sumou viac ako 8 mil. eur konkurujú niektorým mestám. Štátne financie použili na kanalizáciu (viac ako 6. mil eur) alebo aj na revitalizáciu centrálnej zóny v obci či podporu rómskych komunít.

* Oprava o 14:45: niektoré sumy boli opravené, dodatky zmlúv sa v zozname objavili ako duplicitné sumy, takže sa konečná suma vypočítala nesprávne

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa Centrálneho registra projektov)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross