No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V detskom domove sa tešia novým didaktickým pomôckam v relaxačno-stimulačnej miestnosti

perex-decakV detskom domove v Rimavskej Sobote sa tešia novým didaktickým pomôckam v relaxačno-stimulačnej miestnosti. Zariadenie tejto miestnosti zakúpili v rámci projektu s názvom „Skryté poklady v nás“, ktorý podporila Nadácia Volkswagen sumou 1830 eur.

Detský domov v roku 2013 podporila tá istá nadácia pri projekte „Zodpovedne na kolesách“. Vzájomná spolupráca detský domov veľmi potešila a zároveň im aj veľmi pomohla pri nákupe bicyklov a kolieskových korčúľ pre deti, rozhodli sa tak v roku 2015 opätovne nadáciu požiadať o finančnú podporu. Cieľom nového projektu s názvom „Skryté poklady v nás“ bolo hľadanie skrytých pokladov v deťoch v detskom domove, ktoré nevnímajú samých seba ako plnohodnotných, ale sú naplnení pochybnosťami, strachom z budúcnosti, negatívnymi pocitmi, zraneniami prichádzajúcimi z okolia.

Finančnú podporu využili v detskom domove na zariadenie relaxačno-stimulačnej miestnosti, v ktorej realizovali a aj naďalej realizujú individuálne psychologické stretnutia s deťmi, u ktorých sú prítomné poruchy správania a emócií. Zakúpili pomôcky potrebné pre systematickú stimuláciu, akým je napríklad guľôčkový bazén, set kariet vyjadrujúcich rôzne emócie a iné. Tiež aj pomôcky určené pre rôzne relaxačné cvičenia ako závesný hojdací vak, audiosystém, pieskovnička, rôzne svetelné zariadenia a iné.

Okrem didaktických pomôcok bolo cieľom v detskom domove vytvorenie príjemného prostredia a atmosféry, ktoré sa snažili dosiahnuť cez rôzne veselé farebné koberce, rôznofarebné zariadenie a podobné podnety.
Do projektu zaradili aj pomôcky typické pre Snoezelen terapiu, ktorej cieľom je cez multisenzorickú stimuláciu vyvolanie zmyslových pocitov, ako aj stimulácia zraku, sluchu, a všetkých zmyslov k rovnováhe a zdraviu. Preto je určená prevažne klientom s vývinovými poruchami, mentálnym či telesným postihnutím, s poruchami správania, učenia sa, psychickými poruchami, poškodením CNS. Prostriedky z projektu využili aj na vzdelávanie sa v tejto metóde, konkrétne psychologičky detského domova Marianna Molnár, Radoslava Pastvová a Miroslava Šimonová absolvovali dvojdňové školenie v Prešove s názvom „Snoezelen v teórii a praxi“.

Projekt „Skryté poklady v nás“ prebiehal počas mesiacov október 2015 - január 2016, kedy formou individuálneho psychologického poradenstva, pracovali v rimavskosobotskom detskom domove s vybranými deťmi v novozriadenej terapeutickej miestnosti. Deti mali možnosť prežiť cez individuálny kontakt s psychológom spoločné pátranie po vnútorných pokladoch a rozvíjať svoje dovtedy skryté schopnosti.

Projekt ukončili v mesiaci január 2016, pričom očakávaným prínosom projektu bude do budúcnosti zlepšenie kvality prežívania a fungovania zapojených detí cez integráciu senzomotorických vnemov, efektívnejšie vnímanie a vyjadrovanie svojich pocitov, svojho prežívania a následného zlepšenia kontaktu so svojim bezprostredným okolím.

Zdroj: Detský domov Rimavská Sobota, Sponzorovaný článok
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross