No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hnúšti majú nové auto na zber odpadu za viac ako 200 tisíc eur

1. marca 2012 |  | |

Hnúšťanská samospráva zakúpila nové auto na zber tuhého komunálneho odpadu, včera ho slávnostne odovzdávali do užívania Technických služieb mesta (TSM), ktoré zvoz odpadu zabezpečujú. Ako pre Rimava.sk povedal riaditeľ TSM Miroslav Morháč, vozidlo stálo 205 tisíc eur, splácať ho budú počas piatich rokov. Auto, ktoré využívali doteraz, malo 23 rokov, bolo poruchové a zastaralé, do nevyhnutých opráv investovali čoraz viac peňazí. Mesto si odvoz odpadu dlhodobo zabezpečuje vo svojej réžii, uskladňuje ho na vlastnej skládke.

"Mali sme auto, ktoré bolo prekúpené a každý rok bolo treba do neho investovať, takže sme začali uvažovať o kúpe nového vozidla, aj keď je to nemalá investícia, avšak nevyhnutná, pokiaľ si chceme odvoz zabezpečovať sami," povedal pre Rimava.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Podľa riaditeľa technických služieb staré auto vyžadovalo neskonalé náklady, malo vysokú spotrebu, bolo nerentabilné. "Preto sme kúpili úplne nové vozidlo, s lineárnym lisovaním," uviedol riaditeľ TSM. Podľa jeho slov auto značky MAN dodala lučenecká spoločnosť, víťaz elektronickej aukcie. "Ponúkli najlepšiu cenu a aj vozidlo spĺňalo všetky podmienky,ktoré sme stanovili do súťaže," vysvetlil Morháč. Ako doplnil, osobitne, tiež elektronickou aukciou, riešili aj dodanie finančných služieb, najlepšie podmienky poskytla bratislavská spoločnosť. "Budeme to splácať päť rokov s tým, že sme zložili akontáciu 33 tisíc eur plus prvú splátku," informoval riaditeľ.

Po kúpe nové auta Morháč predpokladá, že sa znížia náklady na spotrebu a opravy, vozidlo má dvojročný servis grátis. Premiéru by malo mať už v najbližších dňoch. Ako riaditeľ TSM priblížil, odpad vyvážajú takmer počas celého týždňa, v pondelok z celého mesta aj z okolitých častí, v utorok z Klenovca, v stredu z obcí v doline, vo štvrtok veľkoobjemové kontajnery z Hnúšte. Posledný deň v týždni je údržbový.

Separovaný zber má na starosti súkromná firma, inak je však samospráva pri odnášaní odpadu úplne sebestačná, od zvozu až po uskladňovanie. Podľa Morháča drží Technické služby nad vodou práve vlastná skládka, na ktorú možno uložiť až 102 druhov odpadu, okrem nebezpečného. "Vytvárame zisk vďaka tomu, že máme skládku, aj preto sme si mohli dovoliť financovanie tohto nového auta," podotkol riaditeľ a doplnil, že vývoz odpadu zamestnáva 14 ľudí.

Riaditeľ TSM vie o snahách okresného mesta, ktoré by podľa vyjadrení rimavskosobotského primátora malo vývoz smetí prevziať od súkromnej firmy späť pod samosprávu. Podľa Morháča je pri takomto kroku nevyhnutná podrobná koncepcia, keďže vývoz odpadu obnáša mnoho problémov. "Treba si veľmi dobre zrátať všetky náklady, ktoré sú s tým spojené, treba urobiť kompletný prepočet všetkého, čo to môže priniesť ale aj aké môžu byť tzv. skryté náklady. Firma, ktorá s tým nemá skúsenosti alebo ktorá to nerobila, sa môže popáliť," myslí si riaditeľ TSM.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross