No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hnúšti sú o čosi bližšie k útulku. Prvé psíky by v ňom mohli nájsť svoj domov už v lete

14. januára 2020 | |  | 
Pokropené ulice v Hnúšti

V Hnúšti chcú zriadiť útulok. Psíky, ktoré sú doposiaľ umiestnené na mestskej polícii pri budove Radnice, by mali byť tento rok premiestňované do útulku. Zriadiť by ho mali na okraji priemyselného parku. V priestoroch vo vlastníctve firmy Versaco, tak nájde domov zo začiatku asi 10 psíkov. Podpísanie zmluvy s firmou Versaco, ktorá vyrába puklice, pre Rimava.sk potvrdil primátor Hnúšte Roman Lebeda, ktorý je jedným zo zakladajúcich členov združenia Hnúšťanské labky. „K podpisu zmluvy mesta s občianskym združením Hnúšťanské labky dôjde vo februári,“ povedal Lebeda s tým, že priestory prenajala firma mestu za symbolickú sumu a mesto ich ďalej prenájme združeniu, ktoré bude útulok prevádzkovať.

Podľa jeho slov začnú Hnúšťanské labky následne rekonštruovať vnútorné priestory na koterce pre menšie psíky, sklad, miestnosť pre veterinára, zázemie pre dobrovoľníkov, priestor pre umývanie psíkov či toaletu.Vonkajšie úpravy terénu, oplotenia, podklady pre koterce sa však môžu oneskoriť. „S termínom otvorenia sme opatrní. Píšeme, že v lete, ale možno to bude aj neskôr,“ upresnil Lebeda vzhľadom nato, že vonkajšie práce môžu začať robiť až po prerábke zdroja požiarnej vody v tomto priestore. „Cítime takúto potrebu, pretože v okrese nie je žiaden útulok, ten v Rimavskej Sobote je otázny, opustených psíkov je stále viac. Je super, že cítime aj podporu ľudí v Hnúšti a okolí,“ podotkol.

Prvé psíky by ale chceli v útulku vziať už v mesiacoch jún alebo júl, v úvode by ich mohlo byť desať. „Na webe útulku zatiaľ ponúkame na adopciu psíky, ktoré sa nachádzajú v kotercoch mestskej polície pri mestskom úrade, alebo v dočasnej opatere, ale potrebujú si nájsť stálu rodinu," povedal Lebeda s tým, že priestor na výbeh a umiestnenie ďalších kotercov je veľký, takže majú potenciál postupného rozširovania.

„To však urobíme až postupne, keď budeme vidieť, ako nám to ide pri nižšom počte, či nám vychádzajú peniaze, či sa ľudia zapájajú, chodia venčiť, podporujú útulok prinášaním potravy,“ informoval o plánoch do budúcna, ktoré obnášajú hlavne náklady na veterinárne ošetrenia, očkovanie, čipovanie, respektíve prípadné operácie pri zranených psíkoch. "Inak to budeme všetci vykonávať ako dobrovoľníci, útulok nebude mať žiadnych zamestnancov“, podotkol Lebeda. Na založenie útulku podľa jeho slov prispeli poslanci sumou 6 000 eur a financie majú byť doplnené aj z príspevkov občanov združenia z akcií a podujatí, ako je primátorský punč či Krompeľfest. Zbierka prebieha aj naďalej, podľa aktuálnych informácií združenia na útulok vyzbierali vyše 1 300 eur.

Myšlienku útulku a starostlivosti o psov podporuje aj poslanecký návrh Marianny Balaškovej, ktorý prijali na uplynulom rokovaní v Hnúšti. Kto si podľa neho adoptuje v budúcnosti psíka z ich útulku, bude oslobodený od dane za psa, prvý rok vo výške 100 percent a ďalších 5 rokov vo výške 50 percent. "Je to dobrá motivácia nekupovať, ale adoptovať a významne to útulku pomôže," dodava primátor.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross