No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO - V Hnúšti súťažili nádejní hudobníci z celého Slovenska

22. marca 2018 | | |  | 

Mesto Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota sa opäť stalo centrom, kde sa už po 20-ty krát stretli nádejní mladí hudobníci z celého Slovenska. Približne 60 žiakov z 20-tich základných umeleckých škôl postúpilo z krajských kôl do vedomostnej súťaže Hnúšťanský akord. Aj tento rok ich v celoslovenskom kole čakali desiatky úloh, tajničiek, krížoviek a doplňovačiek, ktoré mapujú hudobný sluch. „Je to pestré, zaujímavé a veľmi inšpirujúce pre samotných súťažiacich,“ povedala porotkyňa Zuzana Flámová, ktorá so svojím bratom patrila medzi prvých účastníkov tejto súťaže ešte v roku 1997 a po rokoch sa vrátila k tejto súťaži opäť, už ako porotkyňa. „Táto súťaž bola jednoznačne motivujúca pre veľa študentov a žiakov ZUŠ,“ povedala Flámová a dodala, že medzitým pokračovala v štúdiu hudby a učí na VŠMU Bratislava a na Štátnom konzervatóriu. Podľa jej slov je to pre ňu stále motivujúce, lebo učí pedagogické predmety a pripravuje študentov na vyučovanie aj hudobnej teórie.

Podľa tvorkyne súťaže Gabriely Füssyovej, ktorá bola ministerstvom školstva poverená organizačne viesť tento ročník, ide o doplnok vyučovania, pomocou ktorého sa dá vyučovacia hodina zatraktívniť a deti zabaviť. „Keď sa však deti chcú zapojiť, musia mať vedomosti,“ naznačila Füssyová a prirovnala to k abecede a čítaniu. Deti to potom podľa nej motivuje a hudobnej náuke sa venujú viac. Ako podotkla, hudobná náuka je na veľa školách vnímaná ako nutné zlo a niekedy aj zbytočne. Za približne 20 rokov sa im podľa jej slov podarilo aj touto súťažou poukázať na to, aká náročná je práca hudobnej náuky. „Deti sú tu úžasné. Myslím si, že aj dospelí by sa mali viacej hrať lebo celá súťaž a úlohy sú zadávané hravou formou. Hravosť je v každom z nás, len možno tí dospelí sa tak viac hanbia za to a nemali by sa, lebo hrať sa je vynikajúce,“ odkazuje Füssyová.

Súťaž, ktorú zastrešuje ministerstvo školstva, začínala okresným a neskôr krajským kolom. V súčasnosti je podľa organizátorky súťaž medzinárodná a do budúcnosti sa chcú zaradiť aj na medzinárodnú hudobnú olympiádu. „Tento ročník je výnimočný už len tým, že vôbec je a v takýchto rozmeroch,“ podotkla Füssyová, podľa ktorej si nemysleli, že bude mať takú dlhú tradíciu. Jej „donorom“ je dirigent, skladateľ, organista a pedagóg, propagátor slovenskej hudby v zahraničí Ján Valach, ktorý sa narodil v Hnúšti. Žije v belgických Antverpách, no pre vysoký vek a vzdialenosť sa súťaže nezúčastnil. S organizátormi je však v telefonickom spojení a každoročne najvyššie ocenenie nesie jeho meno.

„Každému by som prial spoznať takéhoto veľkého človeka. Bol tiež veľkým prínosom, aj osobnosťou ale aj financiami a keď sa to dalo dokopy s mestom a ministerstvom školstva, tak si myslím, že je to súťaž naozaj na úrovni,“ povedal pre Rimava.sk primátor mesta Michal Bagačka, podľa ktorého si v prvých rokoch určite nemysleli, že súťaž zapustí takto korene a bude pevnou súčasťou celého Slovenska. Zároveň ocenil snahu základných škôl zúčastňovať sa takejto súťaže. „Hudobná náuka nie je úplne atraktívna, ako napríklad Superstar, ale bez toho, že nevieme aj teóriu, potom sa nemôžme stať dobrým hudobníkom,“ uzavrel Bagačka.

Pozrite si reportáž TV Rimava z Hnúšťanského akordu 2018

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross