No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V hodnotení nemocníc na Slovensku skončila rimavskosobotská na 9. mieste, je najlepšou v hospodárení

RIMAVSKÁ SOBOTA – Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) vypracoval hodnotenie nemocníc na Slovensku. Rimavskosobotská nemocnica, ktorá patrí do siete nemocníc Penta Hospitals SK, skončila v hodnotení spomedzi 33 všeobecných nemocníc na 9. mieste. V minulom roku nemocnica obsadila rovnakú priečku. Pochváliť sa ale môže najlepšími hospodárskymi číslami.

INEKO v 9. ročníku porovnávania hodnotil nemocnice podľa vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 4 rokov, od 2019 do 2022.

"Pandémia koronavírusu negatívne ovplyvnila kvalitu a výkonnosť slovenských nemocníc najmä v rokoch 2020 a 2021, keďže sa podpísala na plošnom zhoršení úrovne takmer všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a výraznom znížení počtu zrealizovaných operačných výkonov," znie v oficiálnom stanovisku inštitútu.

Článok pokračuje pod reklamou


Najlepšie ohodnotenou bola Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s., čo znamená, že už triumfuje päť rokov v rade. Na ďalších priečkach, ktoré predbehli nemocnicu v R. Sobote sa umiestnili Ľubovnianska nemocnica, Nemocnica Poprad, Nemocnica Topoľčany, Nemocnica A. Wintera Piešťany, Dolnooravská NsP Dolný Kubín, NsP Spišská Nová Ves a Hornooravská NsP Trstená.

V rebríčku najbližších okolitých nemocníc sa ale nemocnica v R. Sobote umiestnila na najvyššej priečke. Predbehla Všeobecnú nemocnicu s poliklinikou v Lučenci, ktorá sa umiestnila na 19. priečke a vyslúžila si aj nálepku s najnižšou mierou transparentnosti.

V celkovom ratingu získala rimavskosobotská nemocnica 55,2 bodov, čím si oproti ratingu spred roka pohoršila. Vtedy získala 56,4 bodov a v roku 2021 ju ohodnotili 59,6 bodmi. Nemocnica v Lučenci tohto roku získala 52,4 bodov.

"Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať. Cieľom je, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu. V súlade s myšlienkou a konceptom hodnoty za peniaze," uviedol Dušan Zachar, riaditeľ INEKO.

Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2023 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala po roku opäť Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN. Druhé miesto obhájila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Tretie miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti získala tak ako vlani Univerzitná nemocnica Martin.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross