No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hostišovciach pokračovala oprava kazateľnice, kostol v Slizkom trápi strop v dezolátnom stave

6. februára 2017 |  | | | |

perex-Hostisovce-kostolV dvoch obciach na severe Rimavskosobotského okresu mali v tamojších kostoloch v uplynulom roku plné ruky práce. Získali z Ministerstva kultúry SR dotáciu na opravu. V Hostišovciach tak pokračovali v reštaurovaní drevenej kazateľnice a v Slizkom sa pustili do opravy stropu, ktorý je v dezolátnom stave. Na obidva projekty získal Zbor Evanjelickej cirkvi v Budikovanoch od ministerstva dotáciu po 5 tis. eur. Zbor pritom projekty spolufinancoval piatimi percentami z požadovanej sumy v celkovej výške viac ako 24 tis. eur. Rimava.sk o tom informovala zborová farárka v Budikovanoch Terézia Gabčanová.

Podľa zborovej farárky, v Hostišovciach v roku 2016 tak po udelení dotácie mohli pokračovať druhou etapou reštaurovania drevenej kazateľnice, ktorú už bolo nutné opraviť. Ako ďalej uviedla, kazateľnicu reštaurovali v lučeneckom reštaurátorskom ateliéri. Rovnako aj v tomto roku podali podľa farárky ďalší projekt na tretiu, záverečnú, etapu opravy kazateľnice. „Veríme, že sa nám podarí ju získať,“ poznamenala a dodala, že služby Božie pre viac ako 40 evanjelikov v obci sa však konajú v kostole.

Malá obec, Slizké, na severe okresu je v prípade konania služieb Božích pomerne obmedzená. Momentálne sa farárka a približne osem evanjelikov stretáva v domácnosti miestneho kurátora Ivana Gecku. Dôvodom je dezolátny stav stropu v kostole, na ktorý sa im až na tretíkrát podarilo získať 5-tisícovú dotáciu od Ministerstva kultúry. Ako farárka priblížila, pri demontovaní stropu však zistili, že sú prehnité a zlomené nosné trámy. „Museli sme to podoprieť stĺpmi aby to nespadlo. Preto sa to nemohlo dokončiť, s tým, že by sa na to naniesla omietka,“ podotkla Gabčanová, ktorá aj na kostol v Slizkom podala ďalšiu žiadosť. V nej podľa jej slov ide o projekt na statické zabezpečenie stropu. „Teda musí tam byť projektová dokumentácia na statické zabezpečenie krovu a tak isto na klampiarske práce, aby nám nezatekalo do kostola,“ ozrejmila s tým, že teraz čakajú na schvaľovanie.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív zborovej farárky Terézie Gabčanovej


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross