No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V knižnici hovorili o tom, či triediť odpad je IN

17. októbra 2019 |  | 

Ako triediť odpad, prečo a ako správne kompostovať, čo je vermikompostér a na čo slúži. Aj týmto témam bola venovaná nedávna beseda v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. Podujatie knižnica zrealizovala v rámci projektu Kniha v srdci, srdce v knihe 2.

Jednoduché rady pre menej odpadu a rýchlokurz bezodpadového života na každý deň predstavila v knižnici marketingová manažérka firmy JRK Slovensko Paulína Kuricová, členka tímu ľudí, ktorí sa snažia zodpovedne pristupovať k odpadu. Ukazujú možnosti, ako ho tvoriť menej, ponúkajú ľuďom, firmám, stravovacím zariadeniam riešenia, ako odpad triediť, kompostovať a postupne prechádzať na bezodpadový život a žiť ekologickejšie.



Žiaci 6. ročníka ZŠ Dobšinského a ZŠ P.K. Hostinského si po odbornej inštruktáži pracovníčky JRK vyskúšali (testík s 15 otázkami), čo vedia o triedení odpadu a prakticky triedili odpad do špeciálnych nádob (sklo, plasty, papier, kov, čo je bioodpad a kam s ním- kompostér).
Vysvetlila prečo nesmieme miešať bio odpad s ostatným odpadom (vznikajú požiare každý 2. deň horí niekde na Slovensku skládka). Ďalej ako šetriť prírodu a vytvárať menej odpadu (nákup do svojej látkovej tašky, látkových vrecúšok, čapovaná drogéria a prášky, bio kozmetika a včelí obal namiesto plastových vrecúšok, voda v sklenenej fľaške, nekupovať zabalené ovocie a zeleninu – veď banán a pomaranč už majú svoj obal.

Vyzvala, aby sme sa naučili žiť so zásadami: Premýšľaj - Odmietni - Zredukuj - Znovu použi - Zrecykluj – Kompostuj, ktoré sú zárukou šetrnejšieho a ekologickejšieho prístupu k životu.

Na podujatí pre verejnosť predstavila Paulína Kuricová činnosť spoločnosti JRK a  jej regionálnych manažérov, ktorí budujú vzťahy so samosprávami na Slovensku a snažia sa o to, aby čo najviac ubúdalo čiernych skládok. Šíra osvetu za pomoci OZ Priatelia Zeme SPZ a Inštitútu cirkulárnej ekonomiky a robia analýzy odpadu (až 80 % odpadu by nemalo končiť v zmesovom komunálnom odpade). Vysvetlila zásady správneho kompostovania a možnosti komunitného kompostovania (viacej rodín zdieľa jeden kompostér). Vďaka správnemu rozhodnutiu starostov už okolo 500 000 ľudí na Slovensku kompostuje. Zdôraznila povinnosť obcí zverejňovať mieru triedenia (predstavila ELWIS JRK - moderný systém evidencie odpadov na úrovni domácností, ktorý motivuje a šetrí peniaze obyvateľom).

Súčasťou podujatia bolo predstavenie bio produktov či včelieho obalu, ktorý je náhradou za plastové vrecúška na balenie chleba, ovocia, zeleniny a syrov.

Spoločnosť JRK Slovensko v Bratislave založili v roku 2010 traja absolventi vysokej školy. Rozhodli sa pracovať v oblasti, ktorá má pozitívny ekologický dopad. Založili si vlastné podnikanie, ktoré pomáha riešiť aktuálne problémy v oblasti životného prostredia. Poslaním JRK (v súčasnosti už tím asi 50 mladých zanietených ľudí), je zlepšiť odpadové hospodárstvo vďaka znižovaniu množstva zmesového komunálneho odpadu, predchádzaním jeho vzniku a zvyšovaním miery triedenia. Za rok 2017 v troch krajinách zasiahli viac ako 167 000 obyvateľov, pomohli predísť viac ako 31 869,81 tonám skládkovaného odpadu a o 2 842 673,28 kilogramov menej CO2 bolo vypustené do ovzdušia. Od začiatku kladú dôraz predovšetkým na spoluprácu so samosprávami, stravovacími zariadeniami a s jednotlivcami. Spoločne prispievajú
k dosiahnutiu Cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

„Keď každý z nás urobí len jednu zmenu za deň do roka je to 365 a to už je nejaká zmena!“

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Anna Kuricová, KMH Rimavská Sobota FOTO: Facebook KHM Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross