No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ VIDEO:V knižnici sa pustili do šitia rúšok, čaká vás aj online čítanie rozprávok od známych osobností mesta

Knižnice si asi každý predstaví ako inštitúciu plnú kníh a kde sa toho veľa nedeje. Opak je však pravdou, a to aj v aktuálnej situácii, keď svetom zúri koronavírus. Nie je tomu inak ani v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. Zamestnanci sa pustili do šitia rúšok. Na svoje si prídu aj čitatelia, a to v podobe vypožičania si e-kníh a pre deti si knižnica pripravila online čítanie rozprávok. Rimava.sk o tom informovala Rita Herczegová, poverená riaditeľka tunajšej knižnice.Knižnica, ako aj ďalšie kultúrne inštitúcie spadajúce pod Banskobystrický samosprávny kraj sú od 9. marca zatvorené pre verejnosť, a to na základe rozhodnutia Krízového štábu pri Úrade BBSK. Za múrmi rimavskosobotskej knižnice to podľa Herczegovej najskôr začalo upratovaním, dezinfikovaním, ošetrovaním fondu i vyraďovaním starej literatúry. „Nakoľko je situácia mimoriadna, pristúpili sme k možnosti on-line registrácie, aby čitatelia mohli využívať službu e-kníh,“ priblížila riaditeľka a dodala, že informácie ako získať čitateľský preukaz online nájdete TU a podmienky poskytovania e-kníh TU.

https://www.facebook.com/154965691290282/videos/2732700143680519/

Šiť rúška? Jednohlasné áno!

Knižnica ako verejná inštitúcia sa však ani tejto mimoriadnej situácii nechce vzdialiť verejnosti a nebyť nápomocná. A keďže je všade nedostatok ochranných rúšok a kolektív knižnice tvoria takmer iba ženy, rozhodnutie šiť rúška bolo jednohlasne odsúhlasené. „Keďže samotné BBSK realizuje dobrovoľnícke aktivity, chceli sme sa zapojiť tiež,“ ozrejmila Herczegová s tým, že v rámci ženského kolektívu rýchlo našli riešenie. „Látky, gumičky máme z domácich zásob, šijacie stroje priniesli kolegyne, najprv sme si ušili pre vlastnú potrebu,“ podotkla a dodala, že ďalšie ušité rúška by chceli podarovať na detské oddelenie v rimavskosobotskej nemocnici. Ako uviedla, prvá várka ušitých rúšok tam poputuje budúci týždeň.

Tu ale s výrobou rúšok podľa riaditeľky nekončia. Vo výrobe rúšok aj pre ostatných ľudí by chceli pokračovať. A ak ich chcete a viete podporiť, ako uviedla Herczegová, môžete tak urobiť, že im prinesiete vhodnú bavlnenú látku, gumičky či šnúrky. Vy sa tak budete môcť pochváliť ochranným rúškom od ochrancov našich knižných pokladov 😉

Máte chuť na papierovú knihu? Knižnicu ju Vám daruje

Hoci je knižnica pre verejnosť zatvorená, predsa len myslí aj na milovníkov šušťania papiera pri čítaní. Preto sa rozhodla darovať niektoré svoje knihy zo svojho fondu. „Knihy, ktoré ponúkame do daru sú buď vyradené z nášho fondu, alebo sme dostali darom a vo fonde ich už máme,“ priblížila riaditeľka s tým, že tieto knihy sú umiestnené na parapete okna budovy knižnice a ľudia si tú svoju, ktorá ich zaujala môžu zobrať. Podľa Herczegovej aj takto dávajú vyradeným knihám z ich fondu akoby druhý život. Ako doplnila, vyradené knihy už niekoľko rokov zbierajú pre tunajšiu nemocnicu a raz za štvrťrok im odnášajú 2-3 krabice kníh. „A ak mám dobré informácie, už na každom oddelení majú knižničný kútik,“ dodala.

Rozprávky z karantény

Ďalšou novinkou v tomto období bude podľa riaditeľky séria čítačiek, nielen pre deti. Ako ozrejmila, v súčasnosti sa veľmi veľa hercov i spisovateľov zapojilo do on-line aktivít a taktiež aj knižnice začali realizovať on-line kreatívne tvorivé dielne, divadielka a čítania pre deti. „My sa k týmto aktivitám pripojíme tiež, v spolupráci so Základnou umeleckou školou od budúceho týždňa začneme uverejňovať online čítanie rozprávok pod názvom Rozprávky z karantény,“ poznamenala Herczegová. Vaše ratolesti sa tak majú na čo tešiť. Vám už len stačí sledovať Facebook alebo web stránku knižnice, kde sa možno aj vy s vašimi deťmi započúvate do nejakého príbehu.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross