No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Londýne to žilo aj hlasmi speváckeho telesa Mystic Choir, chystajú vydať vlastné CD

perex-mysticVokálna skupina Mystic Choir z Rimavskej Soboty sa iba pred pár dňami vrátila zo svojej koncertnej šnúry po Londýne. Redakcia Rimava.sk krátko po ich príchode vyspovedala manažérku skupiny Helenu Danišovú. Opísala nám nielen to, ako si užili koncerty v metropole Veľkej Británie, ale aj to, čo ich čaká tento rok. Prezradila, že Mystic-áci pripravujú aj vydanie svojho vlastného CD. Ale o tom už viac povie Helena.

Poďme sa ale najskôr popýtať na koncerty v Londýne...

Bol to váš prvý koncert v zahraničí? Ako ste sa dostali k takej príležitosti koncertovať v Londýne?
Po Poľsku bola toto druhá zahraničná cesta. Celé sa to začalo ešte vlani v lete. Na koncerte na Zemplínskej Šírave nás videl vystupovať jeden Slovák žijúci v Londýne a položil nám takúto zaujímavú otázku: „Prečo neprídete zaspievať aj do Londýna?“ V septembri, keď sa začal nový školský rok a my sme pokračovali s nácvikmi, sme túto tému rozobrali a rozhodli sa do Londýna vycestovať. Občianske združenie artRIS nám poskytlo zálohu na kúpu leteniek, ktorú sme potom od septembra do februára splácali po 10 eur mesačne. Takže cesta bola financovaná z vlastného vrecka každého účastníka zájazdu.

Koľko členov Mystic Choir vycestovalo do Londýna?
Účasť bola skoro stopercentná, len dvaja študenti nemohli v uvedenom období vycestovať a nevzali sme so sebou ani dve 9 a 13-ročné deti, ktoré sú členmi súboru iba od septembra. Takže vycestovalo 11 spevákov a dvaja rodinní príslušníci, ktorí mali rôzne asistenčné úlohy počas vystúpení: kamerovanie, fotenie, moderovanie a podobne.

Kde konkrétne a pri akej príležitosti ste tam koncertovali?
Mali sme dohodnuté tri koncerty v jeden deň, v nedeľu, 26. februára. S našou umeleckou vedúcou Jankou Dobrockou sme vedeli, že to bude náročné aj kvôli vzdialenostným presunom po Londýne, ale chceli sme využiť každú príležitosť. Ráno sme vystupovali v nemeckom kostole, kde bola celá omša postavená podľa nášho repertoáru. Poobede sme to rozbalili v slovenskom kostole pre našich krajanov. A večer nás čakalo posledné vystúpenie v reštaurácii, kde sa stretávajú Slováci, Česi, Poliaci a iné národnosti.

Ako ste si užili tieto koncerty a ako vás prijalo takpovediac zahraničné publikum?
V nemeckom kostole išlo o kvalitu spevu pri výbornej akustike. Veľmi nás potešilo hodnotenie Janky Dobrockej, že sme zaspievali na 100 percent. Ako prídavok odznela slovenská ľudovka a divákov sme nadchli s nemeckou piesňou.

V slovenskom kostole na začiatku nastala malá tréma, keď sa pred nami objavil kameraman slovenskej súkromnej televízie. O chvíľu sme si to už ani nevšímali, keď sme videli, ako obecenstvo nadšene reaguje. Celý čas tlieskali a spievali s nami, na záver sa so súhlasom pána farára aj tancovalo. Verím, že nahrávky, ktoré súkromná TV stanica z nejakého dôvodu na Slovensku neodvysielala, sa dostanú do Rimavskej Soboty do miestnej TV a keď to bude odvysielané, všetci môžete sledovať tú atmosféru, ktorú sme tam zažili.

Z čoho pozostával váš repertoár, boli v ňom aj slovenské pesničky? Aký zožali úspech?
Kvôli vystúpeniam v kostole sme nacvičili nové sakrálne a gospelové piesne. Niektoré staršie skladby bolo treba oprášiť a docvičiť a samozrejme nemohli chýbať ani slovenské ľudovky. Všetko sme spievali štýlom a cappella, teda bez hudobných nástrojov, len pri niektorých rytmických skladbách sme si pomáhali s cajonom. Náročné sakrálne skladby dirigovala Janka Dobrocká, aby dynamika nášho prejavu bola ešte výraznejšia.

Ako dlho ste boli v metropole Veľkej Británie? Ostal vám čas aj na nejakú prechádzku mestom?
V Londýne sme strávili štyri dni. Práve preto sme zorganizovali všetky vystúpenia na jeden deň, aby zostal čas na výlety, pamätihodnosti i nákupy. Videli sme toho veľa, pohybovali sme sa v skupinkách, vždy podľa záujmu, kto čo chcel navštíviť.

V Mystic Choir sú výborní speváci, ktorí radi spievajú nielen pred publikom. Bol v Londýne moment, povedzme pri nejakej prechádzke mestom, keď ste sa zastavili a začali spontánne spievať?
V Londýne sa všade spievalo. Na to sme sa najviac tešili, že kde všade budeme môcť spontánne spievať. Skúsim to vymenovať, dúfam, že na nič nezabudnem: ráno vo vlaku z letiska do centra, večer pri moste Bridge Tower, v metre, v poschodovom autobuse, viackrát na zastávkach MHD, v kostoloch, na niektorých námestiach, v lietadle a na letisku pri pasovej kontrole. Okoloidúci si nás natáčali do svojich mobilov, na chvíľu sa zastavili a nadšene tlieskali. Určite nám veľa dala aj takáto skúsenosť.

Má Mystic Choir v tomto roku v pláne aj inú zahraničnú cestu? Kde všade vás môžeme vidieť, ale hlavne počuť v rámci nášho okresu alebo Slovenska? Šušká sa, že máte v pláne vydať aj vlastné CD, ako pokračuje jeho príprava?
Vidím, že dobré správy sa rýchlo šíria, ale nemáme čo tajiť. Ďalšie zahraničné cesty určite budú. Už je v prípravnej fáze letné sústredenie s koncertovaním v Chorvátsku pri mori a možno tento rok stihneme aj niečo iné. Záleží to hlavne od financií, od schválenia projektov, ktoré pre nás občianske združenie artRIS píše. No a pred vydaním prvého CD nás ešte čaká veľa práce a nácvikov, napríklad hneď v marci to bude vzdelávací kurz techniky spevu. Dúfam, že v lete alebo najneskôr pri príležitosti 3.výročia založenia skupiny stihneme CD vydať.

Koncerty a vystúpenia budú aj na Slovensku, v regióne i mimo neho. Každý mesiac budeme koncertovať v inom kúte regiónu, začneme hneď po Veľkej noci. V máji nás môžete vidieť v rimavskosobotskom Dome kultúry na koncerte ZUŠ, pri ktorej pôsobíme. Všetky informácie o koncertoch nájdete v našej skupine na Facebooku. Na záver sa chcem poďakovať pánovi riaditeľovi ZUŠ Marianovi Lackovi, ktorý zabezpečil prevoz na letisko v Košiciach a naspäť domov. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na splnení tohto malého sna a členom súboru, že sme to spolu úspešne zvládli.

My ďakujeme Helene za rozhovor a držíme palce skupine Mystic Choir na koncertoch ako aj pri tvorbe vlastného CD.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Mystic Choir


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross