No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lučenci si môžete zaspomínať, ako sa šilo z časopisu Burda

LUČENEC – Výstava v Mestskom múzeu v Lučenci, ktorá trvá do 15. júla, prezentuje pod názvom "Látky z Poľany" zaujímavú históriu vlnárskeho priemyslu v tomto regióne.

V národnom podniku Poľana anonymní návrhári bez internetu a vymožeností súčasnej doby navrhovali v druhej polovici 20. storočia nadčasové, kvalitné látky, ktoré získali viacero medzinárodných ocenení a boli vyhľadávané návrhármi aj zákazníkmi.

Od roku 1945 sa vo vlnárskych závodoch Poľany vyrobilo toľko látok, že by obtočili zemeguľu pozdĺž celého rovníka a aj niečo ďalej.

"Výstavu navštevujú pamätníci vlnárskych závodov Poľana so svojimi rodinami, priateľmi a nostalgicky spomínajú, prichádzajú však aj mladí ľudia. Zážitok majú pri prehliadke módnych časopisov BURDA a hlavne strihov, pretože väčšina z nich si už nevie predstaviť, ako sa doma šilo a ako sa so strihmi tohto časopisu zaobchádzalo. Poznajú to z počutia a rozhovorov so svojimi starými rodičmi, prípadne mamami," uviedla vedúca Mestského múzea.

Článok pokračuje pod reklamou


Impulzom prípravy výstavy o vlnárskom závode Poľana bol pozitívny ohlas návštevníkov na časť stálej expozície Mestského múzea Lučenec venovanej Poľane, keďže život mnohých lučenských rodín bol spojený práve s ňou.

V podniku našlo prácu i mnoho žien z okolia Lučenca. Výstava prezentuje vzory, ktoré Poľana vyvíjala. Navrhovala nielen vlnené, bavlnené alebo ľanové látky, ale i polyesterový hodváb, taslan s mykanými priadzami a viskózny hodváb.

Vďaka existencii textilného závodu nebol v Lučenci problém zaobstarať si kvalitnú látku. "Ale ako mohla obyčajná žena sama, bez pomoci študovaného krajčíra, dokázať ušiť kvalitný prepracovaný kostým či kabát? Napriek všetkému sa dal aj u nás, síce nie bežne, kúpiť módny časopis BURDA. Časopis sa spočiatku tajne pašoval do socialistických krajín a bol to tzv. podpultový tovar, ukrytý a čakajúci na vopred dohodnuté zákazníčky," dodala Andrea Moravčíková.

Čitateľky v časopise nachádzali praktické rady. Čitateľky Burda Moden si po večeroch šili šaty svojich snov podľa strihov z obľúbeného časopisu. Vďaka Burde si mohli aj amatérske krajčírky ušiť modely, ktoré rešpektovali trendy a zároveň mali možnosť dotvoriť si odev podľa vlastných predstáv.

A v Lučenci s dostupným kvalitným materiálom z Poľany obzvlášť. Spojenie týchto dvoch fenoménov dalo ženám prostredníctvom módy sebavedomie a originalitu, o ktorej predtým ani nechyrovali.

História Poľany je rovnako zaujímavá. Skupina obchodníkov, bankových úradníkov, jeden šľachtic na čele s podnikateľom L. Grimmom, založila v 60. rokoch 19. storočia na brehu potoka Kriváň v Opatovej pri Lučenci na tú dobu modernú továreň na jemné tkaniny. Bratia Grimmovci pomenovali továreň na vlnené tkaniny „Lučenský vlnársky závod a továreň na jemné tkaniny a vlnené šatovky v Opatovej pri Lučenci“.

Továreň mala ako jedna z prvých v Uhorsku parné stroje o sile 50 konských síl a už po 15 rokoch vyrábala pri 12-hodinovej dennej smene ročne 200 000 metrov súkna. Komplikované dejinné udalosti však nepriali továrni.

Moderné módne trendy sa niekedy presadzujú len ťažko. Objavia sa a zažiaria znenazdania. Potom rýchle pohasnú. Takýto osud však látky z Poľany nemali. Návrhy látok spojené s konkrétnym modelom ostávajú  nesmrteľné. Tvorcovia modelov haute couture používajú pre svoje realizácie veľmi kvalitné materiály.

Niektoré modely prezentované na našej výstave Ako sa nosila Poľana pochádzajú od súkromných vlastníčok, prevažne Lučenčaniek. Za ich poskytnutie a zachovanie ďakujeme. Poďakovanie patrí pani Magovej z firmy Poľana s.r.o. za poskytnutie podkladov, exponátov a materiálov. Výstavu finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia,“ doplnila vedúca Mestského múzea Lučenec.

Múzeum tiež v modernizovaných stálych expozíciách, ktoré sú venované významnému odvetviu dominujúcemu v Lučenci na prelome 19. a 20. storočia, predstavuje smaltovne J. Rakottyayho a S. Sternlichta. Ďalšou je expozícia venujúca sa lučeneckým zvonolejárom a ich dielňam. V priľahlom objekte bývalej hasičskej zbrojnice sa nachádza dejinný prehľad a historická retrospektíva mesta Lučenec v podobe rozsiahlej makety s interaktívnymi prvkami.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross