No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lučenci skolaudovali polopodzemné kontajnery, vybudovali ich z rozpočtu mesta

6. februára 2019 |  | |

V uplynulom roku nainštalovali v Lučenci v niektorých lokalitách polopodzemné kontajnery pre zmesový odpad, papier, sklo a plasty. Do ich vybudovania samospráva zo svojho rozpočtu investovala 87 tis. eur. Rimava.sk o tom informovala vedúca kancelárie primátorky Mária Bérešová.„Tento druh kontajnerov má množstvo výhod, ktoré chce mesto pre svojich občanov zabezpečiť. Polopodzemné kontajnery na zmesový odpad majú v porovnaní s obyčajnými približne päťkrát väčší objem, kontajnery na sklo, plasty a papier majú trikrát väčší objem,“ priblížila Bérešová. Ako ďalej ozrejmila, kontajnery sú vybavené senzormi, ktoré signalizujú mieru ich naplnenia, výhodou je aj pomalší rozklad odpadu a neprítomnosť zápachu, pretože pod zemou je nižšia teplota ako na povrchu.

Podľa jej slov k výhodám kontajnerov patrí aj praktické vyprázdňovanie. „Kontajnery sa vyprázdňujú zospodu a vhadzovací otvor tak ostáva čistý. 40% kontajnera je viditeľného, zvyšných 60% je inštalovaných do zeme do hĺbky 1,5 metra, takže ide o lepšie využitie zberného miesta a súčasne zvýšenie estetického vzhľadu a čistoty zberného miesta pred obytnými domami,“ ozrejmila s tým, že v meste boli v roku 2018 vybudované nové kontajnerové stanovištia s polopodzemnými kontajnermi v lokalitách: Rúbanisko III medzi bytovými domami, Rúbanisko III/1 a Rúbanisko III/2, Rúbanisko I/12, Ulica novohradská 10, Ulica Adyho 5.

Celkom je podľa Bérešovej umiestnených 18 kusov kontajnerov, z toho 14 kontajnerov má objem po 5 tisíc litrov a 4 kontajnery po 3 tisíc litrov, ktoré slúžia na zber skla. Tieto polopodzemné kontajnery by ale nemali byť v meste poslednými. Ako povedala vedúca kancelárie, samospráva má záujem aj v roku 2019 vyhotoviť ďalšie polopodzemné kontajnerové stanovištia v ďalších 4 lokalitách a približne 12 kusov prekrytých uzamykateľných kontajnerových stanovíšť.

Kontajnery sú v prevádzke od 28. januára tohto roka. „Čo sa týka intervalu vývozu uvedených polopodzemných kontajnerov bude 1 krát resp. 2 krát týždenne pri zmesovom komunálnom odpade a 1 krát za 2 týždne resp. 1 krát mesačne pri separovaných zložkách,“ informuje samospráva na svojej internetovej stránke.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross