No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lučenci vznikne ďalších takmer päťdesiat pracovných miest

V Lučenci vyrastie pracovisko na laserové spracovanie dubového dreva, v ktorom by si prácu malo nájsť 49 ľudí. Investorom projektu je spoločnosť Biatec Group, ktorá náklady odhaduje na osem miliónov eur. Pre Rimava.sk to potvrdil Tomáš Kurtánsky z mediálneho kanála pre spoločnosť Biatec Group.

V metropole Novohradu sa tak po prvý raz na svete bude drevo spracovávať za pomoci laserovej technológie. Laserová technológia je podstatne účinnejšia v porovnaní s klasickou technológiou, pretože znižuje tvorbu odpadu pri spracovaní dreva na minimum. „Tým sa maximalizuje výťažnosť drevnej hmoty, čo je pre ekonomiku spracovania, najmä drahých listnatých drevín kľúčové. Sofistikovaná prevádzka zároveň prispieva k šetreniu lesného bohatstva a vytvára úplne novú kvalitu pracovného prostredia,” uviedol Lukáš Halm, námestník generálneho riaditeľa pre stratégiu a rozvoj spoločnosti Biatec Group.

Podľa jeho slov projekt s odhadovanými nákladmi 8 mil. eur počíta s vytvorením automatizovaného pracoviska s ročnou kapacitou spracovania 15 tis. metrov kubických dubového dreva. Okrem vytvorenia približne 50 pracovných miest, investor predpokladá, že ďalšie miesta vzniknú aj nepriamo, napríklad v oblasti vývojárskych a konštrukčných činností.

Laserová technológia spracovania dreva

Samotný projekt je rozložený podľa Halma na dve etapy. Prvá, ktorá má byť ukončená v lete tohto roka zahŕňa kúpu pozemkov ako i skeletov nevyužívaných hál a ich následné stavebné úpravy na požadované parametre. Investor tiež vybuduje nové vnútropodnikové cesty a siete. V druhej etape pôjde o výstavbu novej haly a skladových priestorov. Jadrom projektu sú tri laserové linky, pričom prvú je investor pripravený uviesť do prevádzky už na jar tohto roka. „Každá linka bude mať počiatočnú ročnú kapacitu 5 tis. metrov kubických, keďže ide o úplne novú technológiu, predpokladáme, že parametre budeme postupne vylepšovať,” uviedol Halm, podľa ktorého nové pracovisko vyrastie v priemyselnom areáli na južnom okraji Lučenca.

Biatec Group je holdingová spoločnosť s aktivitami diverzifikovanými do oblastí drevospracujúceho priemyslu, výroby plastov, energetiky a vývoja nových laserových technológií. Aktivity v drevospracujúcom priemysle spoločnosti reprezentuje spoločnosť Quercus so sídlom v Lučenci, ktorá je spracovateľom, výrobcom a exportérom produktov z dreviny dub.

Pozrite si vizualizáciu projektu

Zdroj: Rimava.sk, FOTO/VIDEO: Biatec Group


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross