No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lučenci začali opravovať železničnú stanicu za 3 mil. eur

zeleznicna-stanica-lucenec6V Lučenci začali tento týždeň s opravami železničnej stanice, hlavným dôvodom je zvýšenie kvality a zlepšenie bezpečnosti pohybu cestujúcich. Ako ďalej Rimava.sk informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavlíková, práce potrvajú etapovite desať mesiacov a v zmysle zmluvy o dielo náklady odhadujú na približne 3 mil. eur. Hradené budú zo zdrojov ŽSR a práce vykonáva na základe zmluvy spoločnosť AŽD Bratislava.

Podobne ako v Lučenci plánujú opraviť aj železničnú stanicu v Rimavskej Sobote. Rekonštrukcia by sa mala týkať koľajiska, nástupíšť, priecestí v obvode stanice a rovnako aj budovy stanice.
Dôvodom úprav nástupíšť, predstaničných priestorov a staničnej budovy v ŽST Lučenec a ostatných úprav s tým spojených je podľa Pavlíkovej skvalitnenie služieb a skultúrnenie prostredia pre cestujúcu verejnosť. „ŽST Lučenec je uzlová stanica s nedostatočnou infraštruktúrou stanice. Absentujú bezpečné nástupištia s vyhovujúcimi prístupovými zónami a potrebnými informačnými zariadeniami,“ priblížila Pavlíková. Stanica podľa nej nadväzuje na zrekonštruovanú historickú časť mesta, ale stav staničných budov a tých, ktoré sú v jej okolí je výrazne nižší ako nadväzujúce objekty mesta. Zároveň spomenula, že rekonštrukciou staničnej budovy sa vytvorí nielen vyhovujúce prostredie pre cestujúcu verejnosť, ale aj vhodné prostredie pre samotných zamestnancov ŽSR. „Vybudovaním informačného systému budú cestujúci orientovaní medzi pristavenými vlakmi, čím sa eliminuje aj meškanie cestujúcich z dôvodu nedostatočnej orientácie pri prestupoch a nástupoch,“ doplnila.

Práce budú vykonávať etapovite a podľa Pavlíkovej postupne dôjde k dočasnému obmedzeniu užívania priestorov v stanici zo strany dopravných zamestnancov aj cestujúcej verejnosti. V regióne Novohradu majú železnice v pláne na roky 2017 až 2020 realizovať obnovu koľaje v železničnom úseku Fiľakovo – Holiša. „Na vybraných objektoch zaradených do štandardov železničných staníc sú realizované opravné práce. V oblasti Novohrad a Gemer ide o stanice Fiľakovo a Jesenské,“ avizuje Pavlíková a dodáva, že podobne ako v Lučenci plánujú opraviť aj stanicu v Rimavskej Sobote. Týkať by sa mala koľajiska, nástupíšť, priecestí v obvode stanice a rovnako aj budovy stanice. „V tomto období sa spracúva projektová dokumentácia. Realizácia prác je plánovaná do roku 2020,“ dodala Pavlíková.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross