No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lučenci začali s výstavbou novej krytej plavárne

31. augusta 2022 | |  | 
Foto: Jozef Mikuš/Novohradské.sk

LUČENEC – Prvá etapa výstavby novej krytej plavárne v Lučenci už prebieha. Ako informoval náš partnerský web Novohradské.sk, projekt, na ktorom samospráva pracovala dlhé roky, sa v lete podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Radnica začiatkom augusta oznámila, že budovu postaví lučenská firma Construct, s. r. o., za 5,5 milióna eur s DPH.

„Myslím, že sa do tejto sumy zmestíme. Uvidíme, čo nám prinesie stavba a ako sa budú hýbať ceny stavebných materiálov. Podľa toho budeme reagovať. Čo sa dalo, to máme zmluvne podchytené, zvyšok budeme riešiť počas výstavby,“ skonštatoval Martin Podhora, majiteľ firmy Construct.

Článok pokračuje pod reklamou


Plaváreň by mala byť postavená do 14 mesiacov, pričom projekt je rozdelený do štyroch etáp. „Bude to výzva. Všetci zúčastnení sa musia zapojiť tak, ako bude treba, aby sme projekt za tých 14 mesiacov dokončili. Dodržanie termínu ale závisí aj od dodania materiálov a počasia,“ dodal Podhora.

Bazén aj wellness

Návštevníci budú mať k dispozícii 25-metrový bazén so šiestimi dráhami, ochladzovací bazén i wellness časť s bylinkovou, soľnou, infra a fínskou saunou či vírivkou. Kapacita plavárne bude okolo 150 ľudí, no priemerné maximum sa podľa prepočtov odhaduje na 50-60 návštevníkov.

Pri projektovaní sa nezabudlo na ekológiu, preto napríklad ohrev vody v sprchách bude zabezpečovať solárna energia. „Snažili sme sa do projektu vložiť prvky, ktoré šetria zdroje. Vodu bude počas prevádzky držať v norme technológia a raz do roka bude naplánovaný sanitárny týždeň, kedy sa komplet všetko vypustí. Náročnosť na výmenu vody a poplatky by nemali byť drastické,“ podotkol projektant Peter Kúdeľa.

Článok pokračuje pod reklamou


Projekt za 5,5 milióna eur bude mesto financovať z úveru a z dotácie Fondu na podporu športu vo výške 1,5 milióna eur. „Naše mesto je v dobrej ekonomickej kondícii, takže máme zdroje, aby sme budovali moderné mesto 21. storočia. Budeme sa snažiť získať ďalšie fondy, aby sme odľahčili naše úverové zdroje,“ povedala primátorka Alexandra Pivková.

Časť mesta zameraná na šport a oddych

Lučenčania na novú plaváreň čakajú od roku 2015. Vtedy pre havarijný stav museli zatvoriť prevádzku vo Vidinej. Budovu bývalej plavárne sa mestská akciovka SPOOL snaží predať.

Nová stavba vyrastie pri mestskom kúpalisku na Školskej ulici. Spolu so zimným i futbalovým štadiónom, plánovanou multifunkčnou halou a neďalekou priehradou tak v tejto časti Lučenca vznikne rozsiahla športovo-rekreačná zóna.

„Máme aj ďalšie plány na ozvláštnenie tejto časti mesta, no zatiaľ ich nechceme prezrádzať. Športovo-oddychová zóna je veľmi zaujímavá, obohatili sme ju o cyklotrasu aj o mestské ovocné sady. Neďaleko je krásny mestský park, kde robíme štrand, a na futbalovom štadióne chceme vytvoriť tréningové stredisko s ubytovaním, keďže máme potenciál prilákať sem športovcov na rôzne sústredenia,“ uviedla Pivková.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross