No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lukovištiach vybrali z takmer 300 páleniek tú naj, verejnosť ich môže ochutnať v júli

Viac ako 260 vzoriek z 30 páleníc z Banskobystrického kraja a okolia hodnotilo 44 degustátorov. To je len niekoľko čísel z degustácie ovocných destilátov, ktorá sa uskutočnila v piatok, 12. mája, v Lukovištiach v rámci súťaže Lukovišťský kalíščok. Spomedzi súťažných destilátov vybrali jednu naj, ktorú ako aj ostatné domáce pálenky zo súťaže budete môcť ochutnať v rámci koštovky, a to v sobotu, 15. júla. Rimava.sk o tom informovala Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont, ktorá toto podujatie spoluorganizuje.

Degustátori pod odborným dohľadom členov Slovenského Rádu rytierov destilátov anonymne hodnotili vzhľad, čistotu a intenzitu vône a chuti, ako aj vzájomnú vyváženosť chuti a vône páleniek. Podľa Vargovej spomedzi 6 súťažných kategórií - slivka, hruška, jablko, čerešňa/višňa, záhradná zmes a iné - bola najpočetnejšie zastúpená kategória sliviek. „V kategórii iné destiláty sa hodnotitelia stretli s pálenkami z hrozna, drienky, šípky, trnky, bazy, maliny, marhule i raže,“ priblížila. Ako zároveň doplnila, najlepšie hodnotené destiláty postúpili do finále, v ktorom boli určení víťazi jednotlivých odrôd a šampión súťaže. Stala sa ňou slivovica od Jána Šimona z Vyšnej Pokoradze vypálená v pálenici v Lukovištiach.

Okrem toho hodnotitelia udelili zúčastneným pestovateľom 78 zlatých, 75 strieborných a 70 bronzových diplomov, čo svedčí o vysokej úrovni zúčastnených vzoriek. „Ich mená spoznáme 15. júla 2017, kedy sa uskutoční koštovka páleniek pod názvom Lukovišťský kalíščok a ocenenie víťazov. V tento deň bude možné ochutnať všetkých 265 súťažných destilátov a nebude chýbať ani kultúrny program,“ dodala Alena Segedyová, starostka obce Lukovištia, kde sa koštovka uskutoční.

Viac informácií sa dozviete na Obecnom úrade Lukovištia, na telefóne 047/5690 101 alebo e-mailom [email protected].

Podujatie organizujú: Obec Lukovištia, Združenie pestovateľských páleníc SR Nitra, Gemerská poľnohospodársko-potravinárska komora Rimavská Sobota, Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov Rimavská Sobota, Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov Lučenec, Miestna akčná skupina Malohont Hrachovo.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Ivana Kováčová a Lucia Mitterová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross