No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V mestách na severe okresu plánujú obnoviť verejné osvetlenie

tisovecV Tisovci a Hnúšti na severe okresu Rimavská Sobota plánujú samosprávy obnoviť verejné osvetlenie. Poslanci oboch samospráv odobrili tento návrh a požiadali o nenávratný finančný príspevok.Ako ďalej Rimava.sk informoval prednosta mestského úradu Tibor Tokár, cieľom obnovy je rozšíriť počet svetelných bodov a zvýšiť bezpečnosť v okolí cesty I. a II. triedy za predpokladu, že nebude zvýšená spotreba elektrickej energie. „Momentálne prebieha kontrola verejného obstáravania, aby bolo všetko v poriadku,“ povedal prednosta, podľa ktorého bez vyjadrenia Ministerstva hospodárstva SR nechcú podnikať ďalšie kroky. Projekt by mala samospráva spolufinancovať piatimi percentami, zrealizovaný by mal byť do konca tohto roka.

Pre Tisovec bol ministerstvom hospodárstva schválený nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 430 tis. eur, pričom neoprávnené výdavky boli vyčíslené na viac ako 42 tis. eur. Celková suma diela predstavuje viac ako 490 tis. eur. Projekt by mala realizovať spoločnosť ESIN Construction z Považskej Bystrice. Podľa Tokára by malo byť osvetlenie rozšírené len na jestvujúcich stĺpoch v meste ako aj v mestskej časti Rimavská Píla.

Rovnakom aj Hnúšťa požiadala o nenávratný finančný príspevok, vo výške približne 96 tis. eur. „Výzva bola podaná a rovnako je verejné obstarávanie hotové,“ uviedla pre Rimava.sk prednostka mestského úradu Hnúšťa Oľga Maciaková, podľa ktorej čakajú na vyjadrenie z ministerstva. Ako poznamenala verejné osvetlenie by sa malo týkať len mestských častí Polom, Hačava a Hačava-Skálie.

Klenovec financie získal, čerpať ich však nebude

Hoci Klenovec získal od ministerstva nenávratný finančný príspevok vo výške približne 244 tis. eur, nevyčerpá ho. Ako pre Rimava.sk povedala starostka obce Zlata Kaštanová, projekt vypracovali na viac ako 300 tis. eur pričom im ministerstvo hospodárstva vyškrtalo niektoré položky a za neoprávnené výdavky uznalo viac ako 90 tis. eur, o ktorých sa podľa starostky dozvedeli až po verejnom obstarávaní, vyhraté spoločnosťou IMAO electric z Považskej Bystrice. Obec sa mala podieľať kofinancovaním vo výške päť percent.

Ako poznamenala starostka o zamietnutí projektu za takýchto podmienok rozhodli na mimoriadnom rokovaní poslanci obecného zastupiteľstva. „Mrzí ma, že do toho nejdeme,“ dodala. Osvetlenie však podľa nej nie je až tak v dezolátnom stave. Podľa jej slov je návratnosť projektu dosť malá. „Pretože teraz máme zapnuté každé druhé svetlo, ale po realizácii projektu by sme museli mať zapnuté všetky, aj keď úspornejšie svetelné body,“ povedala na záver.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross