No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V meste by mala vzniknúť cirkevná škôlka, odpredaj súčasnej vyvolal rozruch

materska skola daxneraK materským školám v Rimavskej Sobote by mala pribudnúť ďalšia, cirkevná. Sídliť by mohla v novopostavenej budove alebo už v niektorej z existujúcich budov v meste. Na jej zriadenie je vyčlenených približne 700 tisíc eur z grantu, ktorý získala Reformovaná cirkev. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil Sándor Molnár, hlavný synodný radca Reformovanej kresťanskej cirkvi a súčasne duchovný cirkevného zboru Rimavská Sobota. Ako ďalej uviedol, o tom, či pôjde o novostavbu alebo rekonštrukciu by podľa Sándora Molnára mali rozhodnúť do konca roka. Podľa jeho slov sú v rokovaní aj so samosprávou, ktorá im ako jednu z alternatív ponúkla na odpredaj škôlku na Daxnerovej ulici. V uplynulých dňoch však v tejto súvislosti vznikol rozruch a rodičia zo škôlky iniciovali petíciu proti jej odpredaju pre Reformovanú cirkev. „Ide o zachovanie materskej školy,“ priblížila pre Rimava.sk predsedníčka petičnej akcie Andrea Trnková, podľa ktorej už získali viac ako tisíc podpisov. Ako zároveň zdôraznila, nie sú proti cirkvi, žijú na zmiešanom území a škôlka, v ktorej sú deti slovenskej a maďarskej národnosti, je dôkazom veľmi dobrého fungovania a spolunažívania.

Budova je vo vlastníctve mesta a v prípade, že by ju chcela cirkev odkúpiť, so zámerom odpredaja musia súhlasiť poslanci Mestského zastupiteľstva. V meste je šesť Materských škôl.
Reakcia rodičov a zástupcov škôlky však prekvapila iniciátorov výstavby. Podľa hlavného synodného radcu Reformovanej kresťanskej cirkvi Sándora Molnára bol v meste vyvolaný zbytočný rozruch a ľudia sa búria proti niečomu, o čom nevedia ešte nič. „Neviem aké majú informácie, od nás nie." Na vyjasnenie tejto situácie preto iniciujú stretnutie zainteresovaných strán, rodičov, učiteľov či samosprávy. „Naším cieľom je, aby sme pre každého rodiča, kto chce zapísať svoje dieťa do triedy s vyučovacím jazykom maďarským dali možnosť to aj spraviť. Ak počet záujemcov o tieto triedy nebude postačujúci, budú sa otvárať aj triedy s vyučovacím jazykom slovenským,“ povedal pre Rimava.sk synodný radca reformovanej kresťanskej cirkvi Sándor Molnár. Ako ubezpečil, v prípade ak sa priklonia k druhej alternatíve, teda zmene zriaďovateľa, pracovno-právne vzťahy musia byť zachované a deti navštevujúce Materskú školu na Daxnerovej ulici by mohli naďalej navštevovať tie isté triedy, do ktorých chodia aj s učiteľkami. „Všetky pracovno-právne vzťahy by ostali nezmenené,“ zdôraznil Molnár, podľa ktorého by nebola zriadená nová materská škola, ale cirkev by prevzala práva a povinností zriaďovateľa od mesta. Podobne podľa neho postupovali aj pri zmene zriaďovateľa školskej jedálne na ulici Daxnerovej, pričom vedenie a pracovný personál jedálne zostal nezmenený. Rekonštrukčné práce by podľa Molnára nemali v značnej miere ovplyvniť každodenné fungovanie materskej školy a vnútornú rekonštrukciu budovy by realizovali počas letných prázdnin.

Materskú školu v súčasnosti navštevuje viac ako 80 detí. „Sme dvojjazyčná škola, heterogénna, rodinného typu, ktorá je touto organizačnou štruktúrou jedinečná,“ povedala pre Rimava.sk riaditeľka Materskej školy Zuzana Horváthová, podľa ktorej odmietajú odpredaj dobre funfujúcej škôlky, ktorá má viac ako 30 ročnú históriu. „Máme roky naplnené kapacity ako aj na ďalší školský rok máme prihlášky,“ priblížila riaditeľka, a dodáva, že na druhej strane víta každú možnosť keď v meste pribudne ďalšia materská škola. Rodičia by však podľa riaditeľky mali mať na výber, či už pôjde o štátnu triedu s maďarským jazykom vyučovacím alebo s náboženskou výchovu v cirkevnej materskej škole v maďarskom jazyku.

Téme sa budeme venovať.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross